Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Ormanlık alana hastane olur mu?

MUĞLA'daki bazı sivil toplum kuruluşları temsilcileri, yeni caretta caretta hastanesinin Ortaca İlçesi'ne bağlı Dalyan Beldesi'nin dünyaca ünlü İztuzu Sahili'nin yakınındaki ormanlık alana yapılmasına karşı çıktı. Temsilciler hastanenin başka yere yapılması konusunda birleşti.

Ormanlık alana hastane olur mu?

Deniz Kaplumbağaları Araştırma ve Kurtarma Rehabilitasyon Merkezi (DEKAMER) Müdürü Denizli Pamukkale Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yakup Kaska, mevcut rehabilitasyon merkezinin yetersiz kaldığı gerekçesiyle yapımı planlanan caretta caretta hastanesi hakkında brifing verdi. Doğayı ve Hayvanları Koruma Derneği'nin (DOHAKDER) organizasyonunda, Dalyan Belediyesi Toplantı Salonu'nda düzenlenen brifingi Belediye Başkanı CHP'li Arif Sarı, Muğla Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Şube Müdürü Bekir Erdoğan, Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan, TEMA Vakfı Muğla Temsilcisi Okyay Tirli ve Hayvan Hakları Platformu Muğla Temsilcisi Gül Turan dinledi. Eni 19, boyu 20 metre ve caretta caretta iskeleti şeklinde tasarlanan hastanenin projesinin Çevre ve Şehircilik Bakanılığı'na sunulduğunu belirten Prof. Dr. Yakup Kaska "Yılda 40- 50 civarında caretta caretta yaralanıyor ya da ölüyor. Rehabilitasyon merkezi 20 caretta caretta kapasiteli. Operasyon, bakım ve kış aylarında yaşadığımız zorluklar nedeniyle yeni hastane projesi onaylanması halinde ormanık alan içinde yapılacak" dedi.

'ORADA BİNA YAPILIRSA, GERİSİ GELİR'

Akdeniz Kıyı Vakfı Başkanı Prof. Dr. Erdal Özhan ise, amacı ne olursa olsun hastanenin olağanüstü değerlere sahip, cazibe merkezi olan ormanlık alanda yapılmasına izin vermeyeceklerini vurguladı.

TEMA Vakfı Muğla Temsilcisi Okyay Tirli de, projenin güzel ama yerinin yanlış olduğunu belirterek, "Orada bir bina yapılırsa gerisi gelir. Gelin vazgeçin. Kaybeden siz olursunuz. Projeye resmi itirazımızı yapacağız" diye konuştu.

HAYTAP Muğla temsilcisi Gül Turan da tepkisini, "Bu bir ele geçirme projesidir. Bütün sahilleri aldılar, son gözbebeği artık burası. Sizi korumaya davet ediyorum. Bu kadar büyük yatırımın anlamı ne? Günde kaç tane kaplumbağayı ameliyat edersiniz. İtiraz edeceğiz" diyerek dile getirdi.

Dalyan Belediye Başkanı Arif Sarı da hastane projesiyle ilgili tepkilerin dikkate alınması gerektiğine vurgu yaptı. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!