Geri Okunmayan yazıya son veren uygulama

Okunmayan yazıya son veren uygulama

Bir süredir eczanelerde kağıt reçete yerine e-reçete uygulamasına geçildi. Bu uygulama sayesinde kısa sürede 37 bin ağacın kesilmesinin önüne geçildi.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 17:18 - Sağlık
A
Okunmayan yazıya son veren uygulama

 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, e-reçete uygulamasına geçilmesiyle birlikte yılda yaklaşık 37 bin ağacın yok olmasının önüne geçildiğini bildirdi. Çelik, "Günde ortalama 1,2 milyon-1,5 milyon manuel reçetenin yazılması nedeniyle günde 6 ton, yılda 2 bin 190 ton kağıdın kullanılmasının önüne geçilmiştir" dedi.

KILAVUZ YAYINLANDI

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök'ün e-reçete uygulamasına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Çelik, "Kurumca e-reçete uygulaması başlatılmadan önce e-reçetelerin oluşturulacağı sağlık hizmet sunucularının yazılım alt yapılarını tamamlaması amacıyla, Medula Eczane Reçete Web Servislerinin Kullanım Kılavuzu hazırlanmıştır" bilgisini verdi.

Bakan Çelik,kılavuzda kurum sisteminde kayıtlı olan ilaçların listesinin yer aldığını ayrıca, "Aktif ilaç listesi", "Aktif İlaç Pasif Barkod Listesi" ve "Pasif İlaç Listesi"nin de yer aldığını belirtti. Çelik, "Kurum tarafından karşılanan ve karşılanmayan ilaçların bilgisi kayıtlı olup, reçete kayıt aşamasında ilaçlar seçilirken, kurumca bilgileri sürekli güncellenen ödenen ve ödenmeyen ilaçların yazılım firmaları tarafından sağlık hizmet sunucusu e-reçete ekranında gösterilmesi halinde kurum tarafından karşılanan ilaçların bilgisine doğru şekilde ulaşılması mümkün olacaktır" dedi. Çelik, şunları kaydetti:

DEPOLAMA SORUNU SONA ERDİ

"E-reçete uygulaması ile, reçete üzerindeki verinin izinsiz ya da yanlışlıkla değiştirilmesi, silinmesi veya veriye ekleme yapılması sonucu yapılan usulsüzlükler, elle yazılan reçetelerin kanuni olarak 5 yıl boyunca muhafaza zorunluluğu sonucu yaşanan depolama sorunu, hastaların mevcut/eski reçetelerini herhangi bir nedenle kaybetmesi sonucu mağdur olmaları gibi olumsuzlukların önüne geçilmiştir.î

Bakan Çelik, halk arasında "doktor yazısıî olarak nitelendirilen okunamayan reçete uygulamasının bittiğini de şöyle açıkladı:

OKUNAMAYAN YAZIYA SON

"e - reçete uygulaması ile hekimler tarafından yazılan manuel reçetelerde yazılan ilaçların okunamaması ya da ilaçların doz bilgilerinin hatalı verilmesi, reçete incelemeleri sırasında yıpranmış, yırtılmış veya okunamaz hale gelmiş reçeteler yüzünden denetimin verimsiz hale gelmesi, hastanede hekim tarafından manuel yazılan reçetenin, eczaneler tarafından sisteme kaydedilmek için elektronik ortamda tekrar yazılması ile oluşan zaman ve iş gücü kaybının önüne geçilmiştir.î

37 BİN AĞAÇ KURTARILDI

Çelik uygulamanın "ağaç tasarufunaî yönelik boyutunu ise şöyle açıkladı:

"Uygulama ile günde ortalama 1,2 milyon-1,5 milyon manuel reçetenin (manuel reçete kağıdı ve eczane tarafından verilen reçete çıktısına karşılık 4 gram kağıt kullanılmaktaydı) yazılması nedeniyle günde 6 ton, yılda 2 bin 190 ton kağıdın kullanılmasıyla bir yılda yaklaşık 37 bin ağacın yok olması ile doğaya verilen zarar gibi olumsuzların önüne geçilmiştir."

AKŞAM

Diğer Sağlık ve Beslenme Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 17:18
A