Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nüfus artışı 2050'de durabilir

Uzmanlar dünyada nüfus artışının bu yüzyılın ortalarından dengelenebileceğini tahmin ediyor. İspanyolların yaptığı araştırma BM'nin tahminlerini doğruluyor.

Nüfus artışı 2050'de durabilir

 

1900 ile 2010 yılları arasındaki verileri değerlendiren bilim insanları bu yüzyılın ottasında ndünya nüfusunun belii bir dengeye kavuşacağını tahmin ediyor. Madrid Otonom Üniversitesi'nden bir grup uzmanın yaptığı araştırmadaki sonuçlar fizikçilerin kullandığı bir modellemeden elde edildi. Bu sonuçlar Birleşmiş Milletler'in (BM) tahminleriyle de örtüşüyor.

BM'nin tahminlerine göre dünya nüfusu 2100'de eğer yükske doğum oranı olursa 15.8 milyar, düşük doğum olursa 6.2 milyar aralığından olacak. Son tahmin ise şu anki nüfusun altında oluyor. Madris otonom Üniversitesi ve CEU San Pablo Üniversitesi'nden bir ekibin geliştirdiği bir matematik modelleme düşük tahmini doğruluyor.

1950 ve 2100 arası nüfus beklentileri çalışması BM tarafından desteklendi ve Simulation dergisinde yayımlandı. Bilimsel alanlarda kullanılan matematiksel eşitlikler sonra bu verilere uygulandı. projede yer alan Félix F. Muñoz "Bu modelleme bir seviyeden diğerine geçiş olasılığı olan iki düzeyli sistemin evrimini tanımlıyor" dedi.

1992'de yapılan bir tahminde 2010 yılında dünya nüfusu 7.17 milyar belirtilmişti. Oysa şimdi nüfus 6.8 milyar. Aslında 1950'den beri doğum oranı yüzde 40 civarında düştü. Uzmanlar bu çalışmada dikkate alınması gereken bir noktaya da vurgu yaptı. Onlara göre önemli ekonomik, demografik ve politik sonuçları hesap edilmemesine rağmen istikrar ve dünya nüfusunun yaşlanmasına neden olabilir.


 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!