Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Nobel"in parası çocuklara

Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Avrupa Birliği (AB), para ödülünü savaş ve çatışma mağduru 23 bin çocuğa yönelik 4 proje için bağışlayacak.

''Nobel''in parası çocuklara

AB'den yapılan açıklamada, Nobel komitesinin verdiği 930 bin avro değerindeki ödüle, AB'nin 1,70 milyon avro ekleyeceği ve toplam 2 milyon avronun savaş bölgelerinde yaşayan çocukların eğitimine harcanacağı belirtildi.

Açıklamada, paranın Irak sınırındaki kamplarda yaşayan yaklaşık 4 bin, Kolombiya'dan Ekvador'a göç etmek zorunda kalan 5 binden fazla, Etiyopya'ya sığınan 11 bin Demokratik Kongolu, çatışmalara sahne olan Pakistan'ın kuzeyindeki 3 bin çocuk için harcanacağı kaydedildi.

AB Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, para ödülünün genellikle çatışmalardan en çok etkilenen, en savunmasızlara yani çocuklara verileceğini belirtirken, AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy çatışma durumlarından en çok çocukların etkilendiğini, Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz ise yardımın bu çocukların yaşadığı travmayı ve acılarını dindirmeye yönelik olduğunu vurguladı.

Para ödülünün savaş mağduru çocuklara verilmesine Barroso, Rompuy ve Schulz ortak karar vermişt

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!