Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Nobel Fizik Ödülü "Tanrı Parçacığı"na gitti

Nobel fizik ödülü, Higgs bozonu teorisiyle ilgili çalışmalarıyla iki bilim adamına verildi. Belçikalı bilim adamı François Englert ve İngiliz bilim adamı Peter Higgs ödülü kazanan isimler oldu.

Nobel Fizik Ödülü ''Tanrı Parçacığı''na gitti

Englert ve Higgs, 1960'larda kainattaki her şeyin neden kütlesi olduğunu açıklayan bir mekanizma geliştirilmesini öneren fizikçiler arasındaydı. Bu mekanizma, Higgs bozonu adı verilen ve "Tanrı parçacığı" olarak da adlandırılan bir parçacığın varlığına işaret ediyordu.

İsviçre'nin Cenevre kentindeki CERN laboratuvarlarında, Büyük Hadron Çarpıştırıcısı adlı dev cihazda geçtiğimiz yıl yapılan deneyler sonunda Higgs bozonunun varlığı tespit edilmişti.

Higgs bozonu, maddenin nasıl kütle sahibi olduğunu açıklamakta kritik bir araç olarak görülüyor. İsveç Kraliyet Bilim Akademisi'nin genel sekreteri Staffan Normark, "Bu yılın ödülü her şeyi değiştiren küçük bir şeye veriliyor" dedi.

"ÇOK MUTLUYUM"

Belçikalı bilim adamı François Englert, ödülü kazandığının açıklanmasının ardından "çok mutlu" olduğunu söyledi. Englert, "Önce ödülü kazanamadığımı düşündüm, çünkü açıklamayı görememiştim" diye konuştu.

Nobel komitesinin fizik ödüllerini açıklamak üzere yapacağı basın toplantısı bir saat kadar gecikmişti. Modern fizikte varlığına inanılan, ancak geçtiğimiz yıla kadar kanıtlanamayan Higgs bozonu, ilk defa Edinburg Üniversitesi'nden Peter Higgs tarafından 1960'lı yıllarda ortaya atıldığı için bu fizikçinin adıyla anılıyor.

Higgs bozonu, günümüz fiziğinde elektronları, fotonları ve kuramsal zerrecikleri (kuarkları) anlamamızda kilit öneme sahip. Higgs bozonu diye adlandırılan atom altı unsur, parçacıkların neden kütleye sahip olduğunun anlaşılmasına yardımcı oluyor. Bilim çevreleri, keşfine dek Higgs bozonunu modern fiziğin önünde duran en büyük ve önemli bilmece olarak tanımlıyordu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!