Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

MİT'ten Zindaşti operasyonu

İran istihbaratının, rejim muhalifi Habib Chaab'ı İstanbul'da kaçırıp İran'a götürdüğü ortaya çıktı. Soruşturma derinleştirildi ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), rejim muhalifinin kaçırılmasını organize eden uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti ile irtibatlı 11 kişiyi yakaladı.

MİT'ten Zindaşti operasyonu

İsveç'te yaşayan İran rejim muhalifi Habib Chaab, eski eşi tarafından kandırılarak İstanbul'a getirildi. Uyuşturucu kaçakçısı Zindaşti ve adamları tarafından kaçırılıp İran'a götürüldü.

Washington Post'un haberine göre İranlı muhalife tuzak kuruldu.

Eski eşi, kendisini görmek ve 100 bin euro borç vermek için Chaab'ı İstanbul'a çağırdı. İran rejim muhalifi Chaab, Beylikdüzü'nde eşiyle buluşacağı minibüse bindiği anda İran istihbaratı tarafından derdest edildi.

Zindaşti'nin adamları Chaab'ı alternatif yollardan İran'a götürdü.

Soruşturmayı derinşleştiren MİT, muhalif ismin kaçırılmasıyla alakalı, İran istihbarat bağlantılı 11 kişiyi yakaladı.

Olayda İran istihbaratına çalışan Zindaşti 2007 yılında FETÖ'cü savcı Zekeriya Öz tarafından gizli tanık olarak kullanılmıştı.

Sonraki yıllarda uyuşturucu kaçakçılığı, silahlı suç örgütü kurma, adam kaçırma ve öldürme suçlarından İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hakkında 4 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 24 yıl hapis cezası istenen Zindaşti, 2018 yılında ortadan kaybolmuştu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!