Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Mısır'daki darbe 100. gününde protesto edilecek

Mısır'daki darbenin 100. günü dolayısıyla global protesto gösterileri ve etkinlikler düzenlenecek.

Mısır'daki darbe 100. gününde protesto edilecek

Dünyanın birçok ülkesindeki Rabia Platformu üyeleri, sivil toplum örgütleri, gençlik teşkilatları ve öğrenci dernekleri,  Mısır'daki darbenin 100. günü dolayısıyla global protesto gösterileri ve etkinlikler düzenleyecek.

Rabia Platformu Koordinatörü Cihangir İşbilir, darbe rejiminin katliamlarına devam ettiğini belirterek, "Pazar günü kitlesel gösterilerde darbe yönetimi yine katliam yaptı. Bu katliamı şiddetle lanetliyoruz. Bunun dünya tarafından nasıl sessizlikle izlendiğini hayretle karşılıyoruz" dedi.
Rabia Platformu üyesi sivil toplum örgütleri, gençlik teşkilatları ve öğrenci derneklerinin çeşitli protesto etkinlikleri için hazırlık yaptığını vurgulayan İşbilir, yapılacak tüm eylemleri ve etkinlikleri İngilizce, Arapça ve Türkçe olarak "r4biaplatformu.com" sitesinden duyuracaklarını ifade etti.

Gençler darbeye karşı yürüyecek

İşbilir, dünyanın her yerinde darbe karşıtı birçok gösteriler ve çeşitli etkinlikler yapılacağını anlatarak, şu bilgileri verdi:
"9 Ekim Çarşamba günü 100 genç, 100 lidere Sirkeci Postanesi'nde darbe karşıtı mesajlar içeren bir mektup gönderecek. Türkiye'de 'Rabia Kuşağı' adıyla örgütlenen gençlik teşkilatları, 81 ilde 10 Ekim Perşembe günü 'Gençler Darbeye Direniyor' sloganıyla geniş katılımlı gösteriler yapacak.  Başta İstanbul ve Ankara olmak üzere Türkiye'nin çeşitli illerinde Mısır'daki darbe ve halkın direnişiyle ilgili fotoğraf sergileri açılacak. 11 Ekim Cuma günü, yani darbenin 100. gününde tüm dünyada protesto gösterileri düzenlenecek.  Aynı gün darbe karşıtı gösterilerde şehit düşenler için sabah ve yatsı namazlarında 'Kunut Duası' okunacak. Bu eylemlerle Mısır bir kez daha dünya gündemine gelecek."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!