Geri Migros'a dev talip

Migros'a dev talip

Financial Times gazetesi dünyanın en büyük perakendecisi Walmart'ın Migros'u satın almak üzere görüşmelere başladığını yazdı. Olası anlaşma şirketin değerini 4 milyar doların üzerine çıkaracak.

13 Aralık 2012 Perşembe, 09:47 - Ekonomi
A
Migros'a dev talip

Walmart'ın henüz resmi bir teklifte bulunmadığı ancak geçtiğimiz günlerde bazı Migros yöneticileriyle görüşmelerde bulundukları aktarıldı.

Walmart'ın Türkiye'de 888 mağazası bulunan Migros ile ilgilenmesinin gelişmekte olan pazarlara girmeye çalışması olarak yorumlandı.

Migros hisselerinin yüzde 51'i 2008'de Londra merkezli BC Partners tarafından satın alınmış, şirketin elindeki hisse oranı daha sonra yüzde 80'e çıkmıştı. İngiliz fon girişim şirketi BC Partners genellikle satın aldığı varlıkları 3-5 sene elinde tuttuktan sonra satışa çıkartıyor.

BC Parners tarafından satın alındığı dönemde Migros'un 14 bin 800 çalışanı bulunuyordu.

CARREFOUR VE TESCO DA İLGİLENİYOR

Öte yandan haberde, Fransız Carrefour ve İngiliz Tesco'nun da Migros ile ilgilendiği yazıldı.  Carrefour'un Türkiye pazarından çıkmasına alternatif olarak geçtiğimiz aylarda BC Partners'la Türkiye'deki faaliyetleri ile Migros'u birleştirme adına görüştüğü belirtildi. 

444 MİLYAR DOLAR GELİR

1962 yılında kurulan dünyanın en büyük perakende şirketi Wall Mart'ın bünyesinde 2 milyondan fazla kişi çalışıyor. 208 milyar dolar piyasa değerine sahip olan şirket, Forbes'un en büyük şirketler sıralamasında da 16'ıncı konumda bulunuyor. Ciro bazıında dünya ikincisi olan Walmart, aynı zamanda dünyanın en güçlü 24'üncü markası. 

27 ülkede faaliyet gösteren Walmart'ın 2012 sonu itibariyle 444 milyar dolar gelire ulaşması bekleniyor.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 09:47
A