Geri Mezarda bile emekli olamayacaklar

Mezarda bile emekli olamayacaklar

İngiltere emeklilik yaşını 69'a yükseltti. Böylece İngiltere'de artık emeklilik neredeyse mezarda bile mümkün olamayacak. Türkiye ise OECD ülkeleri arasında emeklilik yaşının düşük olduğu ülkelerden.

06 Aralık 2013 Cuma, 14:13 - Ekonomi
A
Mezarda bile emekli olamayacaklar

 

 

İngiltere hükümeti yeni tasarruf tedbirleri kapsamında emeklilik yaşını 50 yaşının altında çalışanlar için 69'a yükseltme kararı aldı. Bu 69 yaş sınırı OECD ülkeleri arasındaki en yüksek emeklilik yaşı oldu. İngiltere hükümeti bu kararına gerekçe olarak tasarruf tedbirlerinin dışında ortalama yaşam süresinin ülke içerisinde yükselmesini gösterdi. İngiliz hükümetinden yapılan açıklamaya göre emekliliği hak kazanmış hiçbir insan ömrünün 3'te 1'inden daha fazlasını emekli olarak geçirmemeli.

815 MİLYAR DOLAR GETİRECEK
ABD ve Almanya'da emeklilik yaşı 67'ye dayandı. Meksika ve Japonya da ise insanlar 65 yaşından sonra emekli olabilecek. Ortalama ömür yükseldikçe devlet emeklilere sürekli olarak kaynak ayırmak zorunda kalıyor. Dünya genelinde trend ise bunun önüne geçip emeklilik yaşını yükseltmek olarak yorumlanıyor. İngiltere hükümetinin yaptığı hesaba göre emeklilikte 69 yaş sınırı önümüzdeki 50 yıl içinde hükümete 815 milyar dolar tasarruf sağlayacak.  

İŞTE EMEKLİLİK YAŞLARI
TÜRKİYE: 60
MEKSİKA: 65
JAPONYA: 65
ALMANYA: 67
İTALYA: 67
YUNANİSTAN: 68
İNGİLTERE: 69

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


06 Aralık 2013 Cuma, 14:13
A