Geri Merkez Bankası faiz kararı belli oluyor!

Merkez Bankası faiz kararı belli oluyor!

Merkez Bankası Temmuz ayı toplantısı gerçekleşecek. Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu Şahap Kavcıoğlu Başkanlığında toplanacak. 'Merkez Bankası faiz kararını ne zaman açıklayacak' sorusu piyasalarda gündemin en önemli maddesi olarak dikkat çekti.

14 Temmuz 2021 Çarşamba, 09:14 - Ekonomi
A
Merkez Bankası faiz kararı belli oluyor!

Merkez Bankası (TCMB) yapılacak Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısı ile faiz kararı açıklamasını yapacak. Merkez Bankası tarafından yayınlanan takvime göre faiz kararının bu hafta açıklanacağı bildirilmişti. Buna göre Merkez Bankası, faiz kararı ve kritik faiz karar metnini bugün (14 Temmuz) günü saat 14:00'de açıklayacak. Öte yandan faiz kararı için piyasa beklentisi belli oldu...

PİYASA BEKLENTİSİ FAİZLERİN SABİT TUTULACAĞI YÖNÜNDE BİRLEŞTİ

AA Finans'ın 14 Temmuz Çarşamba günü gerçekleştirilecek PPK toplantısına yönelik piyasa beklenti anketi, 15 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Buna göre, ekonomistlerin tamamı politika faizinin yüzde 19'da sabit bırakılmasını bekliyor.

Haziran ayındaki PPK toplantısında politika faizi yüzde 19'de sabit tutulmuştu. Ekonomistlerin yıl sonu politika faiz oranına ilişkin beklentilerinin medyanı ise yüzde 17,50 oldu. Söz konusu beklenti bir önceki anket döneminde yüzde 16 seviyesinde bulunuyordu.

FAİZ KARAR METNİ KRİTİK OLACAK

Merkez Bankası faiz kararını duyurmasının ardından, gözler faiz karar metninde olacak. Faiz karar metninde yer alacak ifadeler gelecek dönemin para politikası hakkında belirleyeci olacak. Ekonomistler faiz karar metindeki mesajlardan 'Ek sıkılaştırma olabilir mi' ya da 'Faiz indirimi ne zaman olacak' sorularına yanıt arayacak.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


14 Temmuz 2021 Çarşamba, 09:14
A