Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kuşdili'nde son karar

Bölgeyi betonlaştıracağı gerekçesiyle eleştirilen Kuşdili Projesi, dün İBB Meclisi'nden çıkan kararla iptal oldu. Yeni Kuşdili planı ise CHP'li üyelerin ret oylarına karşılık oy çokluğuyla kabul edildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na gönderilecek rapor kabul edilirse, Kuşdili'nde yerin altına otopark yapılacak. Üst kısım yeşil alan olarak kalacak.

Kuşdili'nde son karar

Kuşdili Projesi, Kurbağalıdere Islah Projesi'yle birlikte 14 Mayıs 2013'te 1/5000 ve 1/1000 ölçekli plan tadilatı tekliflerinde yer almıştı. Teklifi inceleyen İBB İmar Komisyonu, "Kamu yararı taşıdığından ve bölgenin yeşil alan ihtiyacının karşılanmasına yönelik olduğundan 'Zemin altı otopark alanı, park alanının yüzde 50' lik kısmında yapılacaktır. Zemin altı otopark yapılan kısımda otopark döşemesinin üst kotu doğal zemin kotunun minimum 1.5 metre altında olacaktır" şeklindeki plan notuyla birlikte teklifi İBB Meclisi'ne göndermişti. Raporda CHP'li üyelerin, "Kuşdili'nde arkeolojik kazı çalışması yapılsın. Otopark yapılmasın" şerhleri de yer almıştı.

Rapor dün yapılan İBB Meclisi'nin gündemindeydi. CHP Grup Sözcüsü Mehmet Yıldız, söz konusu raporun, otopark yapımına ilişkin bölümünün düzeltilerek, "Herhangi bir yapılaşma olmadan, sadece yeşil alan olarak kullanılacaktır notu eklenerek " oylanmasına ilişkin aykırı teklif ise oy çokluğuyla reddedildi.

Ak Parti Grup Başkan Vekili Ergün Turan oylama öncesi söz alarak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Kuşdili Projesi'ne ilişkin plana müdahale edip, imar azaltılarak değişiklik yaptığına dikkat çekip, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın oluru ile projeyi kamuoyu talepleri doğrultusunda yeşil alan olarak planlandıklarını, CHP'nin muhalefet olarak buna "Hayır" deme şansının olmadığını söyledi.

800 -1000 ARAÇLIK TEK KATLI OTOPARK

Vatandaşın tepkisine ve sesine kulak verip kamuoyu yoklamaları yapıldığını hatırlatan Ergün Turan, şöyle konuştu:

"Yapılmak istenen şey halen tamamı otopark olarak kullanılan betonla kaplı olan alanın tamamını yeşil alan yapmak. Bölgedeki otopark ihtiyacı nedeniyle, 47 bin metrekarelik alanın 15-20 bin metrekarelik kısmında, üzerinde ağaç yetiştirilebilecek şekilde peyzaj düzenlemesi çalışması yapılacak. Zaten zemin açısından çok katlı yapılamaz. Tek katlı bir otopark olacak. Üzerinde 1,5 metre dolgu alanı demek, birçok yetişkin ağacın yetişmesi demek. Yeşil hassasiyeti nedeniyle böyle bir karar alıp tamamını yeşil alan yaptık. Ama bölgede otopark da büyük ihtiyaç. Ticari maksat yok. Yerin 1,5 metre altında 800-1000 araçlık otopark olsun, üzerinde ağaç yetiştirelim dedik. İstanbul'a hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

BAKANLIK PLANI HALA YÜRÜRLÜKTE

CHP Grup Başkan Vekili Fahrettin Kayhan da, taleplerinin tarihi Kuşdili Çayırı'nın yeşil alan olarak kalması doğrultusunda olduğunu belirterek, AK Parti'nin geçmişte burayı imara açan bir plan yaptığını ifade edip, sivil toplum örgütleri ve Kadıköy Belediyesi'nin açmış olduğu dava sonucu İBB'nin yaptığı planın iptal edildiğine dikkat çekip, şunları söyledi:

"Plan iptal olunca ihalenin de bir hükmü kalmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı burada daha vahim bir plan yaptı. Birincisine göre biraz daha insaflı olan o planı hala yürürlükte. 30 yıldır o bölgede siyaset yapıyorum ve Kadıköy meclis üyesiyim. Kadıköy halkının, esnafın STK'ların ve Kadıköy Belediyesi'nin görüşünü biliyorum. Tüm kurumların talebi buranın yeşil alan olarak kalması. Ne amaçla olarak olsun hiçbir yapılaşmanın olması. Salı pazarı tamamen yeşil alan olup, Kadıköy halkına sunulması. Ayrıca burası SİT alanı. O nedenle arkeolojik çalışmalar yapılmadan böyle bir karar alınmasını doğru bulmuyoruz."

SELAMİ ÖZTÜRK: BUNA DA RAZIYIZ

İBB'nin aldığı kararı Kadıköylüler adına sevindirici bulduğunu söyleyen Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk, CHP grubunun hiç otopark olmasın yönündeki muhalefet şerhine karşın, bölgenin otopark ihtiyacına da dikkat çekip, "Bu oran yüzde 50 değil, yüzde 25 olmalıydı" dedi. Öztürk, kararı şu sözlerle değerlendirdi:

"Ankara Asfaltı ile Kurbağalıdere arasında kalan genel plan notlarında 10 bin metreyi aşan yeşil alanlarda, yüzde 25 yeraltına otopark yapılabiliyor. Burada da yüzde 25'i aşmaması gerekirdi. Üst tarafın komple yeşil olmasını gayet olumlu karşılıyorum. Burası sit alanı, antik alan. Bizim de Söğütlüçeşme'de 300 araçlık otopark inşaatımız var. Arkeolojik alan olduğu için bir buçuk yıldır elle kazı yapıyoruz. Kuşdili de dere yatağı olduğu için yüzde 25 oranında yer altı otaparkı, üstü yeşil en ideali. Kadıköylülür adına sevindirici. Buna da razıyız. AVM'den yeşil alana gelmesi bile çok büyük bir aşama."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!