Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kargo devine Avusturya'dan ortak

Avrupa'nın yaygın lojistik ve posta servisi Austrian Post, Türkiye'nin önde gelen kargo şirketlerinden Aras Kargo'nun İş Girişim Sermayesi'ne ait olan yüzde 20 hissesi ile Aras ailesine ait olan yüzde 5 hissesini toplam 125 milyon TL'ye satın aldı.

Kargo devine Avusturya'dan ortak


 

Aras Kargo ve Austrian Post aralarında gerçekleştirdikleri ortaklığın detaylarını aktarmak üzere Condrad Hotel'de bir basın toplantısı düzenledi. Toplantıya Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Evrim Aras ve Austrian Post Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Georg Pölzl katıldı.

Bu ortaklıkla operasyonlarında teknoloji entegrasyonu ile ilgili önemli adımlar atmayı hedeflediklerini belirten Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Evrim Aras yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:

"Aras Kargo olarak Türkiye'de tartışmasız ve sürdürülebilir liderliğe dönük vizyonumuzla, Avrupa'nın sektöründe en güçlü markalarından biri olan Austrian Post'tan teklif gelmesini memnuniyetle karşıladık. Austrian Post 2010'dan bu yana şirketimizle işbirliği modelleri üzerinde çalışıyordu. 2011'de Aras Kargo'nun yüzde 20 hissesinin İş Girişim Yatırım Ortaklığı'na satılmasıyla birlikte Austrian Post bu kez de ortaklık modellerini 2012 yılının ikinci çeyreğinin sonlarına doğru İş Girişim'le yürüttüğü görüşmelerde ele aldı. 2012 sonunda görüşmeler belli bir olgunluğa gelince artık şirket bilgilerinin bilgi bankasında toplanması ve sunulması aşamasına geçildi. Haziran ayında ön sözleşmenin imzalanması ve Rekabet Kurulu'ndan onay alınmasını takiben 30 Temmuz 2013 tarihinde nihai olarak satış işlemi gerçekleşti. Austrian Post, Aras Kargo'nun İş Girişim Sermayesi'ne ait olan yüzde 20 hissesi ile Aras ailesine ait olan yüzde 5 hissesini toplam 125 milyon TL'ye satın aldı."


"YILSONUNDA 600 MİLYON TL'Yİ AŞACAĞIZ"

Yılsonunda gelirlerinin 600 milyon TL'ye ulaşmasını beklediklerini kaydedem Evrim Aras, "2013'de karlılıktan ödün vermeden, yatırımlarımıza devam edeceğiz. 2012 sonunda elde ettiğimiz yıllık yüzde 16'lık büyüme hedefini sürdürüyoruz. 2014 hedefimiz de bu büyüme hızına paralel. Yılsonunda satışlarımızın 600 milyon TL'yi aşmasını öngörüyoruz" dedi.


2015 SONUNA KADAR 100 MİLYON TL YATIRIM

Austrian Post ile ortaklıklarında teknoloji transferi ve operasyonel verimlilikte stratejik ortaklığı hedeflediklerinin altını çizen Evrim Aras, yeni dönemde yatırımların da bu paralelde artacağını söyledi. Aras, "Bu dönemde vizyoner yaklaşımımızla yeni ürün ve hizmetler geliştirmeye devam edeceğiz. Mevcut iş planımız son derece iddialı, öncelikle bunları gerçekleştireceğiz. Müşteri memnuniyetini merkeze alan operasyon anlaşıyışımızı, teknolojimizi, sistemlerimizi ve hizmet kalitemizi, ortağımızın tecrübelerinden de yararlanarak, daha ileriye taşımak önceliğimiz. Özellikle e-ticaretteki büyümeye paralel artan müşteri taleplerini araç filomuzun iyileştirilmesi ve operasyon merkezlerimizdeki teknolojilerin yenilenmesi ile karşılamayı planlıyoruz. Şu an için 2014 ve 2015 yılları için yatırım öngörümüz 100 milyon TL civarında" açıklamasında bulundu.

Evrim Aras şirketin büyümesine paralel olarak istihdam arttıracaklarını, dağıtım kanallarını daha yaygınlaştıracaklarını da duyurdu.


"YENİ KUŞAK TÜKETİM ALIŞKANLIKLARI BİZLERİNDE İŞ YAPMA ŞEKİLLERİNİ DEĞİŞTİRİYOR"

Kargo sektöründeki ana oyuncuların ciroda büyüme ortalamasının 2012'de yüzde 12 civarında olduğuna dikkat çeken Evrim Aras, e-ticaret nedeniyle bu sektör ortalamasının 2013'te biraz daha fazla olmasını öngördüklerini belirtti. Aras "Bankalararası Kart Merkezi verilerine göre internetten satışlar Ağustos 2013'te bir önceki yıla göre yüzde 26 artış gösteriyor. Aras Kargo'nun da e-ticaret sitelerine sağladığı hizmetten elde ettiği gelir de buna paralel yükseliyor. E-ticaret siteleri için geliştirdiğimiz Tahsilatlı Kargo ürünümüzün satışları 2012'de bir önceki yıla göre 2,2 kat arttı. Yeni kuşak tüketim alışkanlıkları bizlerin de iş yapma şekillerini biçimlendiriyor" diye konuştu.


"ARAS KARGO'NUN İLERİ SEVİYE HİZMET ANLAYIŞI VAR"

Austrian Post Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Georg Pölzl de "Bu ortaklık sayesinde Türkiye'nin geleceğe dönük büyüme hedefleri ile paralel potansiyeli olan kargo piyasasına girdik. Sektörde müthiş bir potansiyel görüyoruz. Lider bir hizmet sağlayıcısı olarak Aras Kargo'nun mükemmel finansal istatistikleri ve ileri seviye hizmet anlayışı var. Tüm bu nedenlerle Aras Kargo'yu Austrian Post Grubu"nun stratejik partneri olarak görüyoruz" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!