Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Karaciğer nakli olan Hilal'den teşekkür

ABLASI sirozdan ölen, kendisi de aynı hastalığa yakalanan üniversiteli 22 yaşındaki Hilal Kılıçel, karaciğer naklinden 4 gün sonra yoğun bakımdan çıktı, el sallayıp herkese teşekkür etti.

Karaciğer nakli olan Hilal'den teşekkür

 

Antalya'da 7 yıl önce ablası Yasemin Kılıçel'i siroz nedeniyle kaybeden Doğu Akdeniz Üniversitesi öğrencisi Hilal Kılıçel'e, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde aynı hastalığa yakalandığı teşhisi konuldu. Hilal Kılıçel'e acil karaciğer nakli yapılması gerektiği söylendikten sonra aile içinde yapılan testlerden sonuç elde edilemedi. Bunun üzerine Hilal Kılıçel'in adı, Sağlık Bakanlığı Acil Karaciğer Bekleme Sırası'na yazıldı.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitüsü'nde karaciğer bekleyen Hilal'in ailesine 'organ bulundu' haberi, 4 gün önce verildi. Trabzon'da geçirdiği kaza sonrası beyin ölümü gerçekleşen Hasan Kotan'ın ailesi, organları bağışlama kararı aldı. Kotan'ın Antalya'ya getirilen karaciğeri, başarılı bir operasyonla Hilal Kılıçel'e nakledildi.

4 gündür hastanenin yoğun bakımında tedavisi süren ve bugün servise alınan Hilal Kılıçel, kendisine ilgi gösterenlere el sallayıp teşekkür etti.

'GENEL DURUMU ÇOK İYİ'

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi Cerrahı Yard. Doç. Dr. İbrahim Aliosmanoğlu, şunları söyledi:

"Hilal'in genel durumu çok kötüydü. Hem karaciğer fonksiyonları bozuktu, hem de hayati tehlikesi mevcuttu. Canlı verici bulamayınca bakanlık acil listesine aldık. Başvurudan 4 gün sonra Hilal'e Trabzon'dan karaciğer bulundu. Biz de karaciğeri kabul edip nakil ameliyatı yaptık. Bugün itibarıyla Hilal çok iyi, karaciğeri çalışıyor. Genel durumu çok iyi takiplerine devam edeceğiz."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!