Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Kansere karşı yaz önlemleri

Bartın Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte kansere karşı alınacak tedbirler hakkında bilgilendirme yapıldı.

Kansere karşı yaz önlemleri

 


Bartın Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Demir yaptığı yazılı açıklamada, "Kanser hem dünyada hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir toplum sağlığı problemidir. Kanserlerin yüzde 5-10'u genetik faktörlere yüzde 90-95'i de özellikle obezite, sağlıksız beslenme, sigara ve alkol olmak üzere çevresel faktörlere bağlı gelişmektedir.

Çevresel faktörler bireylerin yaşam alışkanlıklarında yaptıkları değişikliklerle kontrol altına alınabilecek faktörlerdir. Önümüzdeki yaz aylarında sağlığımızı kanser açısından tehdit eden etmenler ve alabileceğimiz önlemleri kısaca şu şekilde özetleyebiliriz. Düzenli fiziksel aktivitenin kalın bağırsak kanseri riskini yaklaşık yüzde 50, meme kanseri riskini yaklaşık yüzde 40 azalttığı bilinmektedir. Bu nedenle haftada 3-4 kez 30-60 dakika yürüyüş veya egzersiz yapın.

Yediklerinize her zaman olduğu gibi yazın da dikkat edin aşırı şeker ve tuz, et ve yağ tüketiminden kaçının, dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterin. Obezitenin birçok kanserle ilişkisi yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. İdeal kilonuzu koruyun, ayrıca aşırı dondurma ve gazlı içecek tüketmeyin. Mümkün olduğunca taze sıkılmış meyve suları ve suyla sıvı ihtiyacınızı giderin. Güneşin faydalı etkisi olduğu kadar zararlı etkilerinin de olduğunu unutmayın.

Maruz kalınan UV radyasyonun en yüksek düzeyde olduğu 11:00 ve 15:00 saatleri arasında doğrudan güneşe çıkmayın. Gün içerisinde dışarı çıkmanız gerekirse geniş kenarlı ve sık dokuması olan şapka, açık renkli ve sık dokulu giysiler giyin. Güneşe çıkarken koruyucu faktörlü kremlerin sürülmesi önerilse de bunların kansere karşı koruyuculuğu kanıtlanmamış olduğundan koruyucu krem kullanmak güneşte daha uzun süre sağlık riski olmadan kalınabileceği düşüncesini akla getirmemelidir.

Yazın tatil öncesi güneş yanıklarından korunmak ve erken bronzlaşabilmek amacıyla tercih edilen solaryumlar güneş ışınlarından daha yüksek doz Ultraviyole radyasyona maruziyete neden olmaktadır. Solaryumların sağlık açısından olumsuz etkileri bilimsel olarak da kanıtlanmış olduğundan tıbbi nedenler dışında bu cihazları kullanmaktan olabildiğince kaçının. Önlenebilir kanser nedenleri arasında yer alan sigaradan uzak durun" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!