Geri "İstihdamda önce kadın"

"İstihdamda önce kadın"

Uluslararası Kadın Girişimciler Forumu (IWEF) İstanbul'da başladı.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 14:02 - Ekonomi
A
"İstihdamda önce kadın"

'81 ülke 81 şehir' sloganıyla yola çıkan forumun açılış konuşmalarını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin ile Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan yaptı. Üç gün boyunca devam edecek olan forumda kadın girişimcilerin desteklenmesi ile Türkiye'de yeni iş bağlantıları kurmaları sağlanmış olacak.

"KADININ GENETİK MİRASINI, KALKINMANIN BÜYÜK HAMLESİ YAPMAK İSTİYORUZ"

 

Forumun açılışında konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, "Herkes girişimci olamaz önce büyük bir cesaret gerekiyor risk alabilmek gerekiyor. Durmadan hareket edebilmeyi koşabilme gücünü kendi yüreğinde hissetmesi gerekiyor Biz bütün Türkiye'deki girişimcilik desteğini çok önemsiyoruz ve yeni dünya düzeninde disiplinin takım ruhunun öne çıktığı kadının genetik mirasını kalkınmanın büyük bir hamlesi yapmak istiyoruz. Bunların hepsi birleştiği bölgesel ulusal küresel ortaklıklarla yeni işbirliğini ve güçbirliği yapmak gerekiyor. Son 10 yıldır en büyük yatırımı insana yapıyoruz önce insan diyoruz. Eğitimde önce kadın sağlıkta önce kadın istihdamda önce kadın diyoruz. Girişimcinin olması için önce alt yapısı olacak iyi bir eğitim almış olacak bilgili donanımlı olacak bunun için de iki temel unsur var eğitim ve sağlık. Bugün temel eğitimde kadınlarımız ve erkeklerimize eşit temel eğitim fırsatı verebiliyoruz. Üniversitede okuyan kızlarımızın oranını yüzde 19' dan yüzde 40'a çıkardık. Üniversiteyi bitirmiş kızlarımız istihdamda yüzde 70 yer alabiliyor. İkincisi sağlık. Kadınlarımızın bütün sağlık imkanlarından istifade etmemiz gerekiyor. Özellikle çocuk sağlığı bebek anne sağlığı kadın sağlığı üzerinde çok temel kriterleri başarmış durumdayız. Üçüncü kalem de ekonomide işgücünde kadın. Onun için önce pozitif ayrımcılıklar yaptık. 2008' de çıkardığımız teşvik paketinde iş veren payını devlet öder maddesini getirdik. Bu paketle 4.5 milyon istihdamın 1.5 milyonu kadın oldu. Kosgeb üzerinden İş - Kur üzerinden kadınlarımızın bu alanda daha bilinçli olmasını kendi genetik yapısı kendi onanımı nereye uygunsa bununla ilgili eğitim destekleri verdik. Bürokrasiyi azaltacak kadının önündeki engelleri kaldırmak için önemli bir çalışma yaptık. İş - Kur' dan istihdam odaklı meslek kurslarını kadın ve erkekler eşit şekilde eğitim almayı başardı" diye konuştu.

"GİRİŞİMCİLİK ORANI 2012'DE YÜZDE 6.1'DEN YÜZDE 12.2'YE ÇIKTI"

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, konuşmasının başında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin'e teşekkür etti. Çağlayan, Fatma Şahin'e 'Fato Bacı' diye hitap etti. Çağlayan'ın, "Bu işin Fato Bacı hatta The Fato Bacım ve bakanlığıyla yapılması önemliydi" sözleri salonu kahkahaya boğdu.

Bakan Çağlayan, "Bizde ciddi bir girişimcilik ruhu var. Allah bize doğalgaz vermedi ama bize dünyanın en cesur ve kadın erkek girişimcilerini verdi, böylesine önemli bir gücü verdi. Öyle bir girişimci ki dünyanın en zor bölgelerinde en zor işlerinde başarılı bir şekilde iş yapan bir girişimci ruha sahip olan ülkenin evlatlarıyız. Bugün Libya'ya Afganistan'a gidin bu bölgelerde Türk iş dünyasının kadınıyla erkeğiyle önemli işler yaptığını görürsünüz" dedi.

Bakan Çağlayan, "Türkiye'de her geçen gün girişimci ve girişimciye olan talep artıyor. Hükümetimiz tarafından girişimcilik konusunda verilen önemli desteklerle bundan sonra da verilecek önemli desteklerle de kadın girişimcilerin sayısı her geçen gün artacak. Küresel girişimcilik raporuna göre Türkiye'de girişimcilik oranı 2006' da yüzde 6.1'di. 2012' de ise girişimcilik oranı tam 2 katına çıktı ve yüzde 12.2 oldu. Bu Türkiye'nin son 6 yılda özel sektör ve girişimcilik açısından geldiği mesafenin ne kadar önemli olduğunu gösteren bir rakamdır. Kadın girişimci sayımız artıyor sadece üretimde yatırımda ticarette değil istihdamda da kadının ağırlığı var. Ben size kendi bakanlığımdan örnek verecek olursam 2 bin 300'ün üzerinden persoelim var. Bakanlıklar içinde Türkiye' de en fazla kadının istihdam edildiği 2 bin 300 kişinin yüzde 40'ının kadın olduğu bakanlık benim bakanlığımdır" diye konuştu.

"İHRACATIMIZI MİNİMUM 3 DOLARLAR SEVİYESİNE ÇIKARMAMIZ GEREKİYOR"

Çağlayan ihracatta yeni bir anlayışa ihtiyaç olduğundan bahsetti. Çağlayan, "Bizim ihracatımızın yeni bir anlayışa ihtiyacı var. Sizlerden hammallık yapmamanızı rica ediyorum. AR - GE' ye innovasyona dayalı özellikli projeler gerçekleştirmenizi diliyorum. AR - GE teşvik yasasıyla teknoloji ve inovasyonu fazlasıyla önemsiyoruz. Bu konuyu mutlak suretle girişimcilerimizin olmazsa olmaz şekline sokmalarını istiyoruz. AR-GE için geçen sene 11 milyar lira harcandı.2023' de bir hedefimiz var. Toplam milli gelirimizin yüzde 3' ü kadar AR - GE yapalım istiyoruz. Bu ne demek ? 2023'te 60 milyar dolar Ar-Ge harcaması yapacak demektir, bunu yapmak zorundayız. İhracatımızın artışından fevkalade mutluyum. İsrail' de yüzde 15, Meksika'da yüzde 17 ihracat kayıpları varken bizim ihracatımız sürekli artıyor. Bizim ihracat artışımızın fiyatını artırmamız gerekiyor. 2008' de Türkiye 1 kilogram ihracatı 1 dolar 16 cente yapıyordu. 2013' te 1 kilogram ihracatını 1 dolar 58 cente çıkardı.Önemli bir gelişme ancak yetmez. Japonya'da ihracatın kilogramı 3 dolar 92 cent, Almanya'da 3.75 dolara yapılıyor.Bizim de ihracatımızı minimum 3 dolarlar seviyesine çıkarmamız gerekir. Bunun yolu nereden geçer, Ar - Ge 'den innovasyondan yüksek teknoloji yüksek katma değerden geçer. Sizlerin yapacağı tüm işlerde yüksek teknoloji ve yüksek katma değeri dikkate almanızı isterim " dedi.

Konuşmaların ardından forum oturumlarla devam etti.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 14:02
A