Geri İşte 3. köprünün yeni planı

İşte 3. köprünün yeni planı

İstanbul'a yapımı devam eden 3. köprünün planında ve bağlantı yollarında değişiklik yapıldığı ortaya çıktı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:00 - Güncel
A
İşte 3. köprünün yeni planı

 

İstanbul'a yapılacak 3. köprünün güzergahında yapılan değişiklik geçtiğimiz hafta gündemde yer bulmuştu. 3. köprüye bağlı Kuzey Marmara Otoyolu'nda yapılan değişikliğin planını Dünya gazetesi yayımladı. Buna göre Mahmutbey'deki İSTOÇ'tan başlayan ve kuzeye doğru ilerleyip Odayeri'nden doğuya yönelen ve Garipçe-Poyrazköy arasına kurulan köprü ile Anadolu yakasına ulaşan, orandan da güneyde Reşadiye'ye inen ve güneyde Paşaköy'e, batıda ise Çamlık'a uzanan projenin 4 noktasında değişiklik yapıldı. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı yetkilileri projenin güzergah seçiminde üç önemli noktaya dikkat ettiklerini ileri sürdü. Buna göre Belgrad Ormanları ve Fatih Ormanları'nın zarar görmemesi gerekçe gösterilerek, yol daha kuzeydeki bir noktaya çekildi ve ormanlık alanın dışına alındı.

VİYADÜK SAYISINDA DEĞİŞİKLİK

Bakanlık yetkilileri, doğal yapının, bentlerin ve göletler ile havzalarının zarar görmemesi için de viyadük sayısını artırdıklarını ileri sürdüler. Yapılan değişiklikle, bir yönde, 15 kilometre uzunluğunda 37 tane viyadük, öbür yönde 30 kilometre ve toplam 74 tane viyadük planlandığı vurgulayan yetkililer, toplam 30 kilometrelik yolun yarısının viyadükle geçildiğini kaydettiler. Yetkililer, "Viyadükle yolu götürmek pahalı bir sistem. Niye bunu tercih ediyoruz? Doğa tahrip olmasın, havzalarımız, su kaynaklarımız zarar görmesin, bunun için titizlik gösteriyoruz" savunması yaptı.

KESİLENİN 5 KATI AĞAÇ DİKİLECEK

Yetkililer, bölge üzerinde 480 hektarlık bir alanın yola gittiğini, bu yolun üzerinde bulunan ağaçların tutarının yüzde 1,4 nitelikli ağaç, diğerlerinin makilik olduğunu söyledi. 200 bin civarında ağacın yerinin değiştirilmesi gerektiğini kaydeden yetkililer, "Orman ve Su İşleri Bakanlığı'nın bir şartı var. Bu projeye olur verirken, yüklenici firmayla bir sözleşme imzaladı. 480 hektara karşılık bin 400 hektarlık gösterilen altı tane noktada dikim yapılacak, yani en az beş katı yeni ağaç dikilecek" dedi. 

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 16:00
A