Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İspanya'da yolsuzluk iddiaları

İspanya'da ,ktidardaki Halk Partisi'nin eski mali işler sorumlusu Luis Barcenas'ın verdiği yeni ifadeler ve muhalefet partilerinin istifa talepleri hükümeti zor duruma düşürdü

İspanya'da yolsuzluk iddiaları

İspanya'da ''Barcenas olayı'' diye adlandırılan, yolsuzluk iddialarıyla ilgili hakkında soruşturma yürütülen iktidardaki Halk Partisi'nin (PP) eski mali işler sorumlusu Luis Barcenas'ın verdiği yeni ifadeler ve muhalefet partilerinin istifa talepleri hükümeti her geçen gün daha zor duruma düşürse de ''şantaja boyun eğmeyeceğiz'' diyen Başbakan Mariano Rajoy ve diğer parti yetkilileri tüm iddiaları yalanladı. İspanya'da iki yıldır iktidarda olan PP'nin, yaklaşık 20 yıl mali işler yöneticiliğini yapan ancak yolsuzluk iddialarıyla ilgili hakkında soruşturma başlatılmasından sonra 2011 yılında görevinden istifa eden ve daha sonra kaçma şüphesi olduğu gerekçesiyle haziran ayı sonunda cezaevine konulan Luis Barcenas'ın yargıç Pablo Ruz'a verdiği ifadeler, tartışmanın daha da alevlenmesine neden oldu. Barcenas'ın, gün boyunca verdiği ifadeleriyle ilgili basına sızan bilgilerde, yargıç Ruz'a içinde yeni belgelerin olduğu bir bellek kartı verdiği iddia edildi. PP'nin mali işler sorumlusu olduğu yıllarda partiye gelenbağışların, özel ödemelerin ve parti yetkililerine dışarıdan ödenen kara paraların yazıldığı ek bir muhasebe defteri tuttuğu iddialarını kabul ettiği öne sürülen Barcenas'ın, 2008-2010 yılları arasında bu tip ödemelerin PP lideri ve Başbakan Mariano Rajoy ile PP'nin Genel Sekreteri ve Castilla y La Mancha özerk yönetimi başkanı Dolores de Cospedal'a da yapıldığını iddia ettiği kaydedildi.
Barcenas'ın, Madrid'deki Ulusal Mahkeme'de ifade vermesi sırasında küçük bir kalabalık da dışarıda iktidar partisine karşı gösteri düzenledi.
- Başbakan Rajoy: ''Hukuk devleti üzerine şantaj olamaz''
İspanya'da hükümet tarafı ise Barcenas'ın açıklamalarını, ''şantaj'' olarak değerlendirip eski mali işler sorumlusunun hakkındaki soruşturmada dikkatleri başka yöne çekmek için başta Başbakan Mariano Rajoy ve partinin diğer üst düzey yöneticilerinin adlarını kullandığını savundu.
İddialarla ile ilgili sessizliğini, Polonya Başbakanı Donald Tusk ile düzenlediği ortak basın toplantısında gelen sorular üzerine bugün bozmak zorunda kalan Başbakan Rajoy, ''Hukuk devleti üzerine şantaj olamaz. Bu ülkenin hukuk
sistemine, savcısına, polise yönelik bir baskı ne oldu, ne oluyor, ne de olacak. Ciddi bir demokraside, demokrasi ve devletin kurumları şantaja boyun eğmez. Devletin kurumları bağımsız olarak işerini yerine getiriyorlar ve ben Başbakan olduğum sürece de bu böyle devam edecek'' dedi. Barcenas olayı ile bağlantılı olarak İspanyol basınında her gün kendisiyle ilgili iddialar çıktığını hatırlatan Rajoy, ''Bir başbakan, her gün hakkında çıkan bir sürü iddialarla ilgili kalkıp yalanlama yapamaz. Böyle bir şey de istenemez. Ben bu polemiğin içine girmeyeceğim'' şeklinde konuştu.
Rajoy, ana muhalefetteki Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) hükümetle tüm ilişkileri koparma kararı alıp hükümetin istifasını istemesiyle ilgili yapılan açıklamalara ise ''Her parti istediği kararı almakta özgürdür. İspanya, ekonomik krizi aşma yolunda önemli adımlar atmaya başlamıştır, rakamlar da bunu göstermektedir. Ben siyasi istikrarı savunmaya devam edeceğim. Hükümet, iktidardaki görev süresini sonuna kadar doldurup, sorumluluğunu yerine getirerecektir'' cevabını verdi.
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Soraya Saenz de Santamaria da ''Barcenas olayı''nın ve verilecek ifadelerin hükümeti endişelendirmediğini ifade ederek, Barcenas'ın cezaevinde olmasının hükümetin onunla müzakere etmediğinin en büyük kanıtı olduğunu savundu.
PP'nin seçim komitesi sekreter yardımcısı Carlos Floriano da parti olarak içlerinin çok rahat olduğunu, Barcenas'ın İsviçre bankalarından çıkan 45 milyon avrodan fazla hesabının sadece Barcenas'ın kendisinin sorumluluğu olduğunu söyledi.
- Ana muhalefet, Başbakan Rajoy'u istifaya zorlamak istiyor
Öte yandan Barcenas ile Başbakan Rajoy arasında geçtiğimiz mart ayına kadar yapılan cep telefonundaki mesajlaşmaların basına sızmasından sonra iktidardaki PP ile tüm ilişkileri kesme karar alan ve Başbakan Rajoy'un istifasını isteyen ana muhalefetteki PSOE, hükümete yönelik sert eleştirileri bugün de sürdürdü.
PSOE Genel Sekreter Yardımcısı Elena Valenciano, ''Barcenas olayı''nın ''İspanyol toplumunu utandırdığını ve bu yüzden hükümetin ahlaki yetkisini tamamen yitirdiğini'' öne sürdü. Valenciano, ''Rajoy'un mecliste bir güven oylamasıyla düşürülmesi için muhalefetin yeterli çoğunluğa sahip olamadığı ancak muhalefet partileri olarak bu konuda birlik halinde hareket ederlerse, Rajoy'u ahlaki açıdan istifaya zorlayabileceklerini'' söyledi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!