Geri İran'dan ABD'ye "yenildiniz"

İran'dan ABD'ye "yenildiniz"

İRAN, Türkiye'den ithal edilen altın miktarının 3 kat arttığını, sattığı doğalgazın karşılığında altın aldığını bildirdi.

02 Mayıs 2013 Perşembe, 11:19 - Dünya
A
İran'dan ABD'ye "yenildiniz"

 


Tahran Radyosu, İstatistik Kurumu'nun açıkladığı ithalat-ihracat verilerine dayanarak Türkiye'nin Şubat ayında İran'a 120, mart ayında ise, 381 milyon dolar değerinde altın ihraç ettiğini vurguladı. Radyo, ABD ambargosuna rağmen yüksek hacimli ihracatın, Türkiye ile İran arasındaki doğalgaz ticaretinin kesintisiz devam ettiğini gösterdiğini kaydederken, "İki ülkenin kendi para birimlerine göre ticaret yapması iki ülkenin de işine geliyor. Zira, Türkiye, İran'dan aldığı doğalgazın parasını lira üzerinden öderken İran da alacağının bir kısmını altın olarak alıyor. Türkiye'nin toplam altın ihracatı, Şubat'ta Ocak ayına kıyasla yüzde 18 artış kaydederek 551.6 milyon dolara yükseldi. Ocak ayında ihracat rakamı 466 milyon dolar düzeyindeydi" diye devam etti.

Devlet radyosu, İran'ın, Türkiye'nin doğalgaz ihtiyacının yüzde 30'unu karşıladığı en önemli ülkelerden biri haline geldiğini kaydederken, "Amerika, Türkiye'ye İran'dan doğalgaz ve petrol almaması için baskıları sürdürürken Türkiye, ABD'nin bu isteklerine itiraz ederek İran'dan doğalgaz ve petrol alımını sürdüreceğini bildiriyor. Uzmanlar, Türkiye'nin İran'a altın ihracatını Amerika'nın siyasetleri açısından büyük bir yenilgi olarak niteledi" yorumunu yaptı.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


02 Mayıs 2013 Perşembe, 11:19
A