Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Interpol'den internet şebekesine ağır darbe

Uluslararası Polis Teşkilatı (Interpol) internetteki sosyal paylaşım sitelerinde çocuklara ait cinsel içerikli görüntüler paylaşan bir çeteyi çökertti.

Interpol'den internet şebekesine ağır darbe

Merkezi Fransa'nın Lyon kentinde bulunan Interpol tarafından yapılan açıklamada, internet üzerinden çocuklara ait cinsel içerikli görüntü değişimi yaptıkları belirlenen 55 kişinin kimliklerinin tespit edildiği ve bunlardan bazılarının tutuklandığı açıklandı.

Açıklamada, Yeni Zelanda hükümetinin girişimiyle 2010'da başlatılan ve "Laminar" kod adı verilen operasyonlar çerçevesinde görüntüleri kullanılan yaşları 13'den küçük 12 çocuğun koruma altına alındığı bildirildi. Yine açıklamada bu çocuklardan üçünün İngiltere, birisinin Yeni Zelanda'da yaşadığı kaydedildi.

20 ÜLKENİN İÇİNDE TÜRKİYE DE VAR
Interpol açıklamasında, çocuklara ait cinsel içerikli görüntü değişimi yapılan 20 ülke arasında Türkiye'nin de bulunduğu belirlendi.

Özellikle Facebook sosyal paylaşım sitesi aracılığıyla yayılan görüntülerini paylaşan ülkeler şöyle:

Avustralya, Bosna Hersek, Brezilya, Şili, Kosta Rika, İngiltere, Finlandiya, Fransa, Almanya, Endonezya, İtalya, Meksika, Norveç, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Hollanda, Tunus, Türkiye, ABD ve Venezüella.

Interpol ayrıca, Facebook yönetiminin ve ABD'deki göçmenler dairesinin yardımlarının çetenini çökertilmesinde etkili olduğunu açıkladı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!