Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

İMKB yönetimi değişiyor!

Yönetim Kurulu 31 Aralık'ta görevden alınacak!

İMKB yönetimi değişiyor!

Resmi Gazete'nin 2 Kasım 2011 Tarihli mükerrer sayısında yer alan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Hükmünde Kararname uyarınca, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı ve Yönetim Kurulu üyelerinin görevleri 31 Aralık 2011 tarihinde hiçbir işleme gerek kalmaksızın sona erecek.

Kanun Hükmünde Kararnamede yer alan geçici madde uyarınca, söz konusu maddenin yayımı tarihinden itibaren 60 gün içinde İMKB tarafından, 1 Ocak 2012 tarihinde göreve başlamak üzere, Yönetim Kurulunun 3 üyesini seçmek için olağanüstü genel kurul toplantısı yapılacak.

Gazete Habertürk Yazarı İbrahim Haselçin konuyla ilgili Bloomberg HT'de bilgi verdi:

"İMKB yıllardır tartışılır dururdu. Kamu mudur, özel midir, yoksa karması mıdır diye. Sonunda hükümet bu belirsizliğe el attı ve burayı şirketleştiriyor. "Özelleştireceğim" dediler ama bunun nasıl yapılacağı bilinmiyor. Şu anda raporlar hazırlanıyor.
Bu kararname, sürpriz oldu. Kanun Hükmünde Kararnameler için sürenin bitmesine bir gün önceden yapılması da şaşırtıcı olmadı. İMKB'nin başkanını hükümet atıyordu ama dört tane üyeyi genel kurul seçiyordu. Bundan sonra üye sayısı 7'ye çıkarılıyor. Bunlardan 4 tanesini bakan atıyor."
ŞU AN GÖREVDE KİMLER VAR?
İMKB'nin şu anki Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini Hüseyin Erkan, Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği görevini Yusuf Serbest yaparken; İMKB'nin Yönetim Kurulu Üyeliklerini Yusuf Serbest, Sudi Aydemir ve Dr. Berra Kılıç yürütüyor.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!