Geri İMKB bugün rekorsuz kaldı

İMKB bugün rekorsuz kaldı

Piyasalarda gün sonunda karışık seyrin yaşandığı görülüyor. Dış piyasalarda yaşanan gerilim ile İMKB 100 uzun süre sonra günü rekorsuz kapattı.

13 Aralık 2012 Perşembe, 18:04 - Ekonomi
A
İMKB bugün rekorsuz kaldı

Piyasalar FED'in coşkusunu yaşayamadı. Dün ABD Merkez Bankası bir süredir beklenen yeni tahvil alım programını açıkladı. Aralık ayında sona erecek olan 'operation twsit' 45 milyar dolar ile tahvil alacağını açıklayan FED işsizlikte de yüzde 6.5'un altına inilene kadar tarihi düşük seviyelerdeki faizi değiştirmeyeceğini açıkladı. Bu açıklamaların piyasalar üzerinde etkisi çok sınırlı kaldı. Bu noktada iki nokta öne çıkıyor. Bir tanesi FED Başkanı Bernanke'nin mali uçurum konusunda kendi ellerinden bir şey gelmeyeceğini gerekirse tahvil alım programlarını genişleteceklerini belirtirken, piyasalarda mali uçurum korkuları tırmanışa geçti. Bir başka yorum ise hastanın morfine bağışıklığının arttığı yönünde oldu. ABD'de gün sonunda otoban olarak adlandırılan ABD Merkez Bankası FED, global merkez bankaları ile yapmış olduğu ABD doları swap anlaşmalarının tarihinin  Şubat 2014'e kadar uzattığı bilgisi geldi.

Karar ve açılamalar sonrasında yeni gün Asya'da sınırlı iyimserlik ile başlarken günün geri kalanında da endekslerin karara sevinemediği görüldü. Asya'dan devralınan sınırlı iyimserlik ile güne başlayan Avrupa borsalarında 18 ayın en yüksek seviyelerinden başlayan endekslerde primler günün ilk yarsında yerini satışa bırakırken, Avrupa'da ortak banka denetçisi üzerinde anlaşıldığı haberleri de endeksleri yukarı çekemedi. Borç krizinin odak noktası olarak bankaların denetlenmesi için önemli adım atılsa da gün içinde Almanya Başbakanı Merkel'in ortak borçlanmayı kesinlikle kabul etmeyeceğini açıklaması ile satışlara destek vermiş oldu. Gün sonuna doğru Avrupa endekslerine bakıldığında benchmark endeks yüzde 0.26 düşerken Avrupa'da görünümün karşılık bir hal aldığı gözleniyor. Londra FTSE ve Alman DAX tarafında sınırlı kalan geri çekilmeye karşın Paris CAC yeniden yönü yüzde 0.04 ile yukarı çevirme çabasında. Londra FTSE ise yüzde 0.67 yukarıda. İngiltere'de gün sonunda Osborne'un açıklamaları dikkat çekiyor. Osborne AAA olan kredi notunu kaybetmenin iyi bir şey olmayacağının altını çizerken, mali politikaların her hafta ihraç edilen uzun vadeli kağıtlar ile test edildiğini belirtti. Banka denetimine katılmayan Cameron ise İngiltere'nin AB bankacılık birliği anlaşmasında çıkarlarını koruduğunu belirtti. Euro Bölgesi'nin entegrasyonunun AB'de daha iyi bir anlaşma için önemli bir şans olduğunu belirten Cameron Osborne'un iyi iş çıkarttığını açıkladı.

Gün içinde takip edilen bir başka nokta İspanyol tahvilinin ihracı oldu. Ülke üç ihale ile 2 milyar 24 milyon euro borçlandı. Gün sonunda 10 yıllık İspanyol tahvil faizi yüzde 5.40'a yükselirken, İtalyan ihaleleri sonrasında, İtalyan 10 yıllık faizi yüzde 4.64'e geriledi. Gün içinde Yunanistan için öngörülen kredi dilimine onay çıktığı haberi de geldi.

ABD tarafında ise gün satış ile başladı. Açılış öncesinde gelen haftalık işsizlik maaşı başvurularında 29 bin kişilik düşüş ile 343 bine gerilemesi beklentilerin üzerinde düşüş işaret ederken, gelen bir diğer önemli veri ise perakende satışları oldu. Kasım ayında satışlar yüzde 0.3 ile beklentilerin altında düşüş kaydetti. Açılış sonrasında endekslerde sınırlı alımlar gözleniyor. Dow yüzde 0.01 ile yatay bir seyir izlerken, S&P 500 yüzde 0.09 yukarıda. Teknoloji endeksi Nasdaq ise yüzde 0.33 primle güne devam ediyor. 

İçeriye döndüğümüzde ise dışarıdaki kötü havanın ve kar satışlarının etkisi ile satışla günü tamamladı. Güne yüzde 0.28 primle 77.620 puandan yeni rekorunu oluşturarak başlayan endeks gün sonunda 76 bin puana gerildi. Gösterge tahvilin faizi gün sonunda yüzde 5.75 seviyesindeydi.

İlk seansta alıcılı bir seyir izleyen ve 77804 puanı görerek seans içi tarihi rekorunu kıran İMKB 100 Endeksi, bir miktar kar satışı ile karşılaşarak 77500 bölgesine geriledi. Endeks en son seans içi rekorunu11 Aralık'ta 77573 ile kırmıştı. İkinci yarıda kar realizasyonlarının devam etmesi ile 77000 bölgesinin altına sarkan ve en düşük 76889 puanı gören Ulusal 100 Endeksi günü (%0.57) 441.03 puan düşüşle 76963.34 puandan tamamladı.İşlem hacmi birinci seansta 1.388.578.869 TL, ikinci seansta 1.615.145.135 TL olurken, toplam işlem hacmi 3.003.724.004 TL olarak gerçekleşti.

Yurtiçinde Migros ile ilgili çıkan haberlere bağlı bir hareketlilik gözlenirken, TCMB faiz kararı bekleniyor. MSCI Asya endeksinin son 10 gündür aralıksız değer kazanarak kapanmasının ardından yarın da değer kazanma olasılığını zayıf görünmesi nedeniyle yarın Asya piyasalarından yansıyabilecek olası bir olumsuz tabloya karşı İMKB'de bugünden pozisyon azaltmak isteyen kısa vadeli yatırımcıların kâr satışlarının İMKB'yi baskıladığı belirtiliyor.

Euro dolar paritesi gün içinde dolar tarafında alımlar ile geçirirken gün sonunda ağırlığı euroya çevirdi. Sabah saatlerinde 1.31 sınırında hareket eden parite gün sonunda 1.3029'a geriledi. Dolar TL 1.7806 olurken euro TL ise 2.3326 seviyesinde. Sepet kur gün sonunda 2.05 seviyesini koruyor.

Emtialarda FED'in açıklamaları sonrasında gerileyen altın hayal kırıklığı yarattı.İçeride İMKB'nin kapanışı ile altının 1.700 seviyesinde tutunamadığı ve 1.689 dolara gerilediği gözleniyor. Brent petrol 108,86'ya gerilerken, ABD ham petrolü ise 86.80 dolara düştü.

Diğer Ekonomi Haberleri için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 18:04
A