Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"İlk üç maddeyle sorunumuz yok"

AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, "Bizim yeni Anayasa teklifimizde ilk üç maddenin ruhuyla sorunumuz yok, ama lafın değişmesi mümkün olmalı" dedi.

''İlk üç maddeyle sorunumuz yok''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündemdeki konuları değerlendirdi.

Muhalefet liderlerinin dünkü grup toplantılarında, hükümete yönelik eleştirilerde bulunduğunu hatırlatan Çelik, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun "yalancıdan başbakan olmaz" sözlerine tepki gösterdi.

Kimin yalan söylediğini kimin doğru söylediğini kamu vicdanının çok iyi bildiğini ve değerlendirdiğini vurgulayan Çelik, son 5-6 anketin ortalamasına göre Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başbakanlık görevine olan desteğin, AK Parti'nin oylarının üzerinde, yüzde 56 seviyesinde olduğunu söyledi.

Çelik, şöyle devam etti:
"Bütün Türkiye seçmeni arasında Sayın Başbakan'ın Başbakanlık performansı, yüzde 56'lık bir desteğe sahiptir ama CHP'ye oy veren seçmene 'Kemal Kılıçdaroğlu'nu başarılı, etkili buluyor musunuz' diye sorulduğunda CHP'li seçmenin bile 10'undan ancak 3'ü Sayın Kılıçdaroğlu'nun liderliğini tasdik ediyor"

Kılıçdaroğlu'na eleştiri

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, "sağlık sistemi çökmüş" eleştirilerinin doğru olmadığını dile getiren Çelik, konuyla ilgili araştırma sonuçlarını ifade etti.

Avrupa İstatistik Kurumunun verilerine göre 20027de kişi başına yapılan sağlık harcaması tutarının 184 dolar olduğunu, bugün ise bu rakamın 644 dolara çıktığını kaydeden Çelik, şunları söyledi:

"Bunu da Sayın Kılıçdaroğlu'na ithaf ediyorum. Eğer, Türkiye, batmış bitmiş olsa böyle bir şey olmaz. Bu Hükümet, kendi halkının sağlığını o kadar çok önemsiyor ki 2012'de konsolide bütçeden yapılan bütün yatırımlar 33 milyar lirasıdır. 2013'te sadece SGK'ya bütçeden aktarılacak pay, 73 milyar liradır. Sağlık hizmetlerinden para alma konusunda ise dünyanın her yerinde bir katkı payı vardır. Sayın Kılıçdaroğlu sen SSK Genel Müdürüydün, senin zamanında katkı payı alınıyor muydu, alınmıyor muydu."

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin "bozuk olan ruh haliyle" konuşmaya devam ettiğini ileri süren Çelik, "Sayın Bahçeli, adeta freni patlamış bir kamyon gibi. Hangi grup toplantısında ne kadar sesini yükselteceği, ne kadar bağıracağı, ne kadar celalleneceği, kimi ne kadar tehdit edeceği hiç belli değil" dedi.

Anayasalarda etnik vurgu olmamalı

Anayasa'dan "Türk kelimesi, Türk milleti çıkarılıyor" şeklinde bir propaganda yapıldığını söyleyen AK Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik, "Kendi kendimizi kandırmayalım. Nereyi değiştirirseniz değiştirin, nereye giderseniz gidin bu ülkenin adı Türkiye Cumhuriyeti Devletidir. Türkiye, kelimesinin başında da 'Türk' vardır. Mesele burada isim değildir. Biz öz ve içerikle, uygulamalarla ilgilenmeliyiz" dedi.

Çelik, şöyle devam etti:
"Türk milleti kelimesi Anayasa'dan çıkıyor şeklinde yapılan propaganda yersizdir. Ancak biz anayasalarda etnik vurgu olmaması gerektiğini düşünüyoruz. Kesinlikle etnik vurgu bizi böler ve sıkıntıya sokar. Mevcut Anayasa'da bu tür arızalar var. Bu arızaların düzeltilmesi gerekiyor. Bunlar üzerinde zaten çalışıyoruz."

Sanatkarın farklılıklara tahammülü olmalı

Çelik, piyanist Fazıl Say'ın 10 ay hapis cezası almasıyla ilgili olarak, sanatkarların içinden çıktığı toplumun değerlerine saygılı insanlar olduğunu, sanatkarın farklılıklara tahammülü olması gerektiğini vurguladı. Çelik, "Ben ünlüyüm, ben meşhurum, ben başarılıyım o zaman ben gözünüzü oyacağım. Ve bu bana her türlü suçu işleme imtiyazı verir gibi bir anlayışın içinde olamazsınız" dedi.

Çözüm süreci

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, bir soru üzerine son kamuoyu araştırmaları ile ilgili bilgiler verdi. Daha önce 21 Mart tarihinden önce yapılan anket çalışmalarında çözüm sürecine yüzde 58'lik bir desteğin olduğunu açıkladıklarını hatırlatan Hüseyin Çelik, "21 Mart'tan sonra yapılan kamuoyu anketlerinde bunların ortalamasını söyleyeyim. Bir kaç kamuoyu anketinin ortalaması yüzde 67-68 civarındadır" diye konuştu.

Akil insanlara yönelik eleştirilere tepki gösteren Çelik, akil insanlar üzerinden hükümete yönelik eleştirilerin de kabul edilemez olduğunu söyledi.

Hüseyin Çelik, Meclis'teki çözüm sürecini değerlendirme komisyonunun ne zaman kurulacağına ilişkin bir soru üzerine ise "Bugün, yarın böyle bir takvim veremem ama herhalde çok uzun bir süre olmayacaktır" dedi.

Çelik, Semra Özal'ın, "Turgut Özal'ın şehit sayılmasını istiyorum" şeklindeki sözlerini de değerlendirdi.

"Şahsen bana uyar" diyen Çelik, memleketini seven, memleketi için çalışan birisinin öldürülmesinin kendisine göre de şehit olduğunu anlattı. Kendisinin merhum Adnan Menderes için 'Demokrasi Şehidi' dediğini ifade eden Çelik, "Merhum Turgut Özal'ın eğer hakikaten zehirlenerek öldürüldüğü ortaya çıkarsa bence de şehittir" dedi

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!