Geri "İhvan ile yüz yüze görüşme olmadı"

"İhvan ile yüz yüze görüşme olmadı"

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Burns'un Mısır'daki temasları sırasında İhvan temsilcilerinden biriyle telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:26 - Dünya
A
"İhvan ile yüz yüze görüşme olmadı"

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Patrick Ventrell günlük basın brifinginde, Mısır'da son iki gündür temaslarda bulunan Bakan Yardımcısı William Burns'un temasları hakkında bilgi verdi.

Ventrell, Burns'un görüşmelerinde, Washington'ın "Mısır için kapsayıcı, hoşgörülü, şiddet içermeyen ve demokratik bir gelecek arzuladığı" yönündeki mesajını ilettiğini belirterek, Bakan Yardımcısının Mısır'da bulunduğu süre zarfında Müslüman Kardeşler Teşkilatı'ndan bir yetkiliyle yüz yüze görüşme yapmadığını, ancak grubun temsilcilerinden biriyle telefonda görüştüğünü söyledi.

Patrick Ventrell, Kahire'de dün gece meydana gelen şiddet olaylarını kınadıklarını ifade ederek, şiddete yönelik her türlü tahriki kınadıklarını belirtti. Ventrell, "Mısır'da bu tür bir şiddetin yeri olamaz. Basit söylemek gerekirse, şiddet, geçiş sürecini çok daha zorlaştırır ve Mısır'ın istikrarı ve refahını daha fazla tehdit eder" diye konuştu.

Ventrell, ABD'nin, Mısır'da tüm siyasi partiler ve grupların yanısıra toplumun tüm kesimlerinin temsil edildiği kapsayıcı bir demokratik süreci desteklediğini vurgularken, taraf tutmadıklarını yineledi.

ABD olarak, Mısır halkına demokratik süreci ve ekonomiyi tekrar rayına oturtmalarına yardım etmeyi amaçladıklarını belirten Ventrell, "Çünkü Mısır halkının, onların refahı ve huzurunun tarafındayız. Tuttuğumuz taraf bu" dedi. Ventrell, Mısır'daki kutuplaşmanın eridiğini görmek istediklerini dile getirdi.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 09:26
A