Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hareketsizlik yaşam biçimi olmasın

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Başkan Yardımcısı Murat Dalkılınç, çocukluk döneminde başlayan hareketsiz kalma ve vücudu yanlış kullanma davranışının ilerleyen yaşlarda kalıcı hale gelerek yaşam biçimine dönüştüğünü belirterek, ''Vücudumuzun hareket etme yoluyla sağlık bulduğunu ve yenilendiği unutulmamalı. Bu doğrultuda doğru hareket etmeyi öğrenmeliyiz'' dedi.

Hareketsizlik yaşam biçimi olmasın

Dalkılınç, yaptığı açıklamada, uzun süre hareketsiz kalmak ya da vücudu kapasitesinin ötesinde aşırı kullanmanın, hareketleri yapmayı sağlayan kasların yorulmasına, eklemlerin zorlanmasına ve sinir sisteminin baskı altında kalmasına yol açtığını belirtti.
Dalkılınç, şöyle konuştu:
"Çocuklukta hareketli geçen bir dönemin ardından, okul çağında derslerde uzun bir süre oturmak zorunda kaldığımız bir sürece başlıyoruz. Çocuklar gününün büyük bir bölümünü hareketsiz ve durağan bir şekilde oturarak geçiriyor. Fiziki açıdan sağlıksız nesiller bu şekilde yetişiyor. Çocukluk döneminde başlayan hareketsiz kalma ve vücudu yanlış kullanma davranışı, ilerleyen yaşlarda kalıcı hale gelerek yaşam biçimine dönüşüyor."

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!