Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Hac mı, resmi ziyaret mi?

Eşiyle birlikte Suudi Arabistan'a seyahat eden Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye ve Osmanlı tarihindeki görev başındayken hacca giden ilk devlet başkanı oldu.

Hac mı, resmi ziyaret mi?


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, hac ibadetini yerine getirmek için dün eşi Hayrünnisa Gül ile birlikte İstanbul üzerinden Mekke'ye gitti. Gül, görev başındayken hacca giden ilk cumhurbaşkanı oldu. Osmanlı devrinde de hiçbir devlet adamı ya da halife hacca gitmemişti. Cumhurbaşkanı Gül, bu anlamda bir ilke imza attı.

Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nden yapılan Abdullah Gül'ün ziyaretine ilişkin açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız Hac farizasını yerine getirmek üzere Suudi Arabistan'ı ziyaret edeceklerdir" dendi. Taraf'tan Adnan Keskin'in haberine göre, bununla birlikte Gül, kendisinin yokluğunda Cumhurbaşkanlığını vekâleten TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in yürüteceğini bildirdiği yazıda "hac" yerine, "Suudi Krallığı'na ziyaret" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı'na ait uçakla Suudi Arabistan'a giden Cumhurbaşkanı Gül'ü Atatürk Havalimanı'ndan Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve diğer yetkililer uğurladı. Gül'ün ziyaretiyle ilgili Cumhurbaşkanlığı Köşkü'nden şu açıklama yapıldı:

HACCI KÖŞK DUYURDU
"Sayın Cumhurbaşkanımız, Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz'in davetlisi olarak, Hac farizasını yerine getirmek üzere 13-17 Ekim 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan'ı ziyaret edeceklerdir. Sayın Cumhurbaşkanımız, ziyaretleri kapsamında üst düzey Suudi yöneticilerle de biraraya gelecekler ve ikili ilişkilerimizin çeşitli veçhelerinin yanı sıra, güncel bölgesel ve uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunacaklardır."

RESMİ GAZETEDE HAC YOK
Gül'ün yokluğunda Cumhurbaşkanlığına TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in vekâlet edeceğine ilişkin yazı dün Resmî Gazete'de yayımlandı. Ancak bu yazıda "hac İbadeti"nden söz edilmedi. Gül'ün söz konusu vekâlet yazısı şöyle: "13-17 Ekim 2013 tarihlerinde Suudi Arabistan Krallığı'na ziyarette bulunacağımdan, dönüşüme kadar Cumhurbaşkanlığına, T.C Anayasasının 106. maddesi uyarınca, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil ÇİÇEK vekâlet edecektir. Gereğini rica ederim." 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!