Geri Hac adaylarından büyük özveri

Hac adaylarından büyük özveri

Suudi Arabistan'ın hac kontenjanını düşürmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez'in gençlerden fedakarlık istemesi üzerine 986 kişi hac ziyaretini 2014'e erteledi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 15:23 - Yaşam
A
Hac adaylarından büyük özveri

Suudi Arabistan'ın hac kontenjanını düşürmesinin ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in gençlerden fedakarlık istemesi üzerine 986 kişi hac ziyaretini 2014'e erteledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, AA muhabirine hac kontenjanlarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Diyanet'in, Suudi Arabistan ile imzalanan hac protokolü çerçevesinde 74 bin hacı adayını belirlediğini ve tüm işlemleri hazır hale getirdiğini belirten Yücel, Kabe çevresinde devam eden çalışmalar nedeniyle Suudi Arabistan'ın tüm ülkelerin hac kontenjanlarından yüzde 20 ve kendi hacılarından da yüzde 50 indirim yapılması kararı aldığını hatırlattı.

Karar üzerine Türkiye'deki hacı adaylarından 14 bin 800'ünün gelecek sene haca gitmesi zorunluluğu ortaya çıktığını belirten Yücel, bu kişilerin kurayla belirlenmesi yönünde Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulu'nda karar verildiğini anlattı. Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in de 74 bin hacı adayını mektupla  bilgilendirdiğini ve gönüllü olarak gelecek yıla kalmak isteyenlere de bir çağrı yaptığını söyledi.

Kendi isteğiyle hac görevini bir sonraki yıla devretmek isteyenlerin müracaatlarının, 15-19 Temmuz'da müftülüklerce alınacağını belirten Yücel, Görmez'in de çağrısının ardından ilk gün 220 olan başvuru sayısının, ikinci gün 450'ye ve üçüncü gün 986'ya ulaştığını bildirdi.

Hac görevini gönüllü olarak gelecek yıla devredenlerin belirlenmesinden sonra bu yıl haca gidemeyecek diğer hacı adaylarının tespiti için 24 Temmuz Çarşamba günü saat 11.00'de Diyanet İşleri Başkanlığında kura çekileceğini dile getirdi.

Yücel, toplamda belirlenecek 14 bin 800 kişinin, gelecek yıl kurasız şekilde, aynı kategoride gitmeleri halinde de, bu yılın ücretiyle haca gönderileceğini vurguladı.

Haca gidemeyecek vatandaşların ücretlerini, 16 Ağustos'a kadar yatırdıkları bankalara dekontlarıyla giderek alabileceklerini dile getiren Yücel, hem TURSAB'a hem de şirketlere, Bakanlıklararası Hac ve Umre Kurulunun konuya ilişkin kararlarının bildirildiğini ifade etti. 

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 15:23
A