Geri Gölde ot çilesi

Gölde ot çilesi

Van'ın Çaldıran İlçesi'nde bulunan Kaz Gölü çevresinde besiciler hayvanlarını beslemek için büyük zorluklara katlanmak zorunda kalıyor.

13 Aralık 2012 Perşembe, 12:14 - Yaşam
A
 Gölde ot çilesi

Yem fiyatlarının artmasından yakınan besiciler, gölün tabanında yetişen otları kancalarla söküp çıkardıktan sonra hayvanlar, kısmen buz tutan göle girerek, sökülen bu otları yiyerek besleniyor.

Van'a 140 kilometre uzaklıkta bulunan Çaldıran'da yem fiyatlarının yüksek olmasından yakınan besiciler, hayvanlarını kısmen buz tutan Kaz Gölü'nde beslemeye çalışıyor. Derme- çatma sallarla göle açılan besiciler, göl tabanında yetişen otları kancalarla söküp, göl yüzeyine, ya da kıyıya seriyor. Hayvanlar da göl kıyısında giderek veya göle girererek bu otları yiyor.. Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 dereceye kadar düştüğü bölgede kimi hayvanlar soğuk havaya dayanamayıp, telef olma ile de karşı karşıya kalabiliyor. Besiciler, mandaların bu duruma dayanabildiğini, ancak aynı dayanıklığı diğer büyük baş hayvanların gösteremediğini söyledi.

Yem fiyatlarını yüksek olmasından yakınan besiciler, hayvan fiyatlarının çok düşük olduğunu, buna karşılık yem fiyatlarının tavan yaptığını, bu nedenle kendileri ve  hayvanlarının kış mevsiminde çok zor durumda kaldığını anlattı.

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 12:14
A