Geri Ferhan Şensoy son yolculuğuna uğurlandı

Ferhan Şensoy son yolculuğuna uğurlandı

Usta tiyatrocu Ferhan Şensoy, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi'nde hayatını kaybetmişti. Şensoy için bugün Beyoğlu'nda bulunan Ses Tiyatrosu'nda tören düzenlendi. 31 Ağustos'ta hayatını kaybeden sanatçı Ferhan Şensoy, son yolculuğuna uğurlandı.

02 Eylül 2021 Perşembe, 13:31 - Güncel
A
 Ferhan Şensoy son yolculuğuna uğurlandı
06:03 Ferhan Şensoy son yolculuğuna uğurlandı

İLGİLİ VİDEO

Ferhan Şensoy son yolculuğuna uğurlandı

Türk tiyatrosunun usta ismi Ferhan Şensoy, bir süredir tedavi gördüğü İstanbul Tıp Fakültesi'nde hayatını kaybetti. 70 yaşındaki usta sanatçı bugün son yolculuğuna uğurlandı.

Derya Baykal'ın oğlu Mert Baykal tarafından naaşı alınan usta sanatçı için ilk tören Galatasaray Lisesi'nde gerçekleşti.

"HASTANEDE HEP GALATASARAY'I SORUYORDU"

Törende konuşan Ferhan Şensoy'un kızı Müjgan Şensoy, "Babamın burada olmaktan o kadar mutlu olduğunu biliyorum ki. Hastanede hep Galatasaray'ı soruyordu. Babamı kucakladığınız için sizlere teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.

Buradaki törenin ardından usta sanatçının cenazesi Beyoğlu Ses Tiyatrosu'na getirildi.

"SES TİYATROSU'NU BİZ YAŞATACAĞIZ"

Şensoy'un 9 aylık hamile olan kızı Ferhan Müjgan Şensoy ve diğer kızı Derya Şensoy, tören esnasında duygusal anlar yaşadı.

Törende Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ali Poyrazoğlu, Zeliha Berksoy, Şevket Çoruh ve Okan Bayülgen gibi pek çok sanatçı yer alıyor.

Törende Zeliha Berksoy, Okan Bayülgen ve Şevket Çoruk gibi isimler sahneye çıkarak duygularını dile getirdi. Çoruh, "Ses Tiyatrosu'nu biz yaşatacağız" dedi.

Haldun Taner'in eşi Demet Taner, "Ferhan, bana Haldun Taner'den miras kaldı. İyi ki bu dünyaya geldi, iyi ki bizim oldu" ifadelerini kullandı.

Demet Taner'in ardından sahneye çıkan Ali Poyrazoğlu ise, Şensoy'un oyunlarının başka tiyatrolarda sahneleneceğini açıkladı.

Şensoy'un eski eşi Derya Baykal, "Seyircine, dahası rol arkadaşlarına, öğrencilerine, Türk halkına, bütün bunlarla ışık oldun ustam. Sana her şey için ama her şey için çok teşekkür ediyoruz. Bilgeler ölmez, varsayalım ölmedi..." sözleriyle duygularını dile getirdi.

Ses Tiyatro'sunda düzenlenen törenin ardından Şensoy'un cenazesi cenaze namazı için Teşvikiye Camii'ne getirildi. Sonrasında Şensoy'un cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedilecek.

Ses Tiyatro'sunda düzenlenen törenin ardından Şensoy'un cenazesi cenaze namazı için Teşvikiye Camii'ne getirildi. Sonrasında Şensoy'un cenazesi Zincirlikuyu Mezarlığı'na defnedildi.

FERHAN ŞENSOY KİMDİR?

Ferhan Şensoy 26 Şubat 1951'de Çarşamba, Samsun'da dünyaya geldi. Türk tiyatro, sinema ve televizyon oyuncusu; roman, deneme, günlük, televizyon dizisi ve film senaryoları yazarı, şair ve Ortaoyuncular tiyatro topluluğunun kurucusu olan usta isim Türk Tiyatrosu'nda kendine özgü bir yer edindi. Tek kişilik oyunu Ferhangi Şeyler, 1987 yılından beri aralıksız devam eden en tanınmış oyunu olan Şensoy, Kel Hasan Efendi'den günümüze gelen Ortaoyuncuları Kavuğu'nu Münir Özkul'dan devralmış ve Rasim Öztekin'e devretmişti.

Galatasaray Lisesi'nde de bir süre okuyan Şensoy, 1970 yılında Çarşamba Lisesi'nden mezun oldu.1971 yılında Grup Oyuncuları çatısında ilk profesyonel oyunculuk deneyimini yaşayan Şensoy, 1972-1975 yılları arasında Fransa ve Kanada'da tiyatro eğitimine ve çalışmalarına Jerome Savary, Andre-Louis Perinetti gibi isimlerle devam ederken Montreal'de Ce Fou De Gogol adlı oyunuyla 1975'te En İyi Yabancı Yazar ödülünü aldı. Yine Montreal'de Theatre De Quatre - Sous'da da, yönetmenliğini yaptığı, Harem Qui Rit isimli müzikalde oynadı. Aynı yıl Türkiye'ye döndü.

Nisa Serezli - Tolga Aşkıner Tiyatrosu'nda oyunculuk yapan Şensoy, yine 1976 senesi içinde, TRT'ye ve Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nda çeşitli skeçler yazdı. Stardust Gece Kulübü'nde, yazdığı Dedikodu Şov isimli bir kabare gösterisini, Adile Naşit, Perran Kutman, Pakize Suda, Sevda Karaca ve İstanbul Gelişim Orkestrası'yla sahneleyen Şensoy, aynı kulüpte, Arda Uskan'ın yazıp, Fuat Güner'in müziklerini yaptığı Kukla ve Kuklacı Kabare gösterilerinde rol aldı.

1978'de, ilk kitabı Kazancı Yokuşu'nun yayınlanmasının ardından, yönetmenliğini Temel Gürsu'nun yaptığı Kızını Dövmeyen Dizini Döver ile ilk kez bir film çalışması yapan Şensoy, aynı yıl Mete İnselel ile Anyamanya Kumpanya Tiyatrosu'nu kurdu ve kendi eseri olan, İdi Amin Avantadan Lavanta oyununda rol aldı ve yönetmenlik yaptı.Onlarca ödül alan sanatçı aynı zamanda çok sayıda kitap kaleme aldı. Televizyon dizileri ve sinema filmlerinde de yer aldı. 1988'de Derya Baykal ile evlenen Şensoy 2004 yılında boşandı. Müjgan Ferhan Şensoy ve Derya Şensoy adlı iki kızı oldu.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


02 Eylül 2021 Perşembe, 13:31
A