Geri Erkeklerden başörtülü tepki

Erkeklerden başörtülü tepki

Mardin'in Midyat İlçesi'nde, Eğitim Bir-Sen üyeleri, kamuda her alanda başörtülü çalışma hakkı istediklerini belirterek, yeni kılık kıyafet yönetmeliğini protesto etti. Basın açıklamasına katılan bazı erkekler, başlarına başartösü taktı.

13 Aralık 2012 Perşembe, 17:26 - Yaşam
A
Erkeklerden başörtülü tepki

Midyat'ta Eğitim Bir-sen üyeleri, hükümetin gelecek yıldan itibaren uygulamaya sokacağı kılıkıf kıyafet yönetmeliğini basın açıklamasıyla protesto etti. Açıklamaya katılanlar arasındaki bazı erkeklerin başlarını başörtüsü ile bağladıkları dikkat çekti. Kendisi de başörtüsü takan Eğitim Bir-Sen Midyat Temsilcisi Abdulkadir Altay, devletin şiddete karşı korumak adına kanuni güvence altına aldığı kadına, başörtüsünden dolayı bizzat kendisinin şiddet uyguladığını, ayrımcılık yaptığını ve ötekileştirdiğini söyledi.

KAMUDA HER ALANDA BAŞÖRTÜLÜ ÇALIŞILSIN

Kamuda, her alanda ve konumda, tüm mesleklerde, hiçbir istisna ileri sürülmeksizin başörtülü çalışma hakkını istediklerini söyleyen Altay, "Akademide, yargıda, eğitimde, sağlıkta, sporda ve siyasette başörtülü- başı açık ayrım yapılmaksızın, herkesin eşit vatandaşlık hakkını kullanmasını istiyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı yeni yayımladığı öğrencilerin kılık kıyafet yönetmeliğinde başörtüsünü sadece imam hatiplerle ve Kuran-ı Kerim dersi ile sınırlamıştır. Biz yasaklar kalksın derken, yasağı meşrulaştıran bu yaklaşımı da asla kabul etmiyoruz. Bakanlık bu defoyu tez elden ortadan kaldırmalı, ders merkezli hak kullanımı ayıbından bir an önce kurtulmalıdır. Bu haksızlığın ve zulmün son bulması, yetkililerin sesimizi duyması için, gerekirse her gün başörtüsü takarak işe gideceğiz. Bu utancın müsebbipleri biraz düşünsün istiyoruz. On yıllardır yapılan başörtüsü yürüyüşleri ve basın açıklamaları, özgürlük çığlıkları ne zaman duyulacak. Başörtüsü Allah'ın emri ve en tabii insan hakkıdır. Hiç kimse bu hakkı elimizden alamaz" dedi.

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


13 Aralık 2012 Perşembe, 17:26
A