Geri Enkazdan çıktılar şimdi enkazdakileri çıkarıyorlar

Enkazdan çıktılar şimdi enkazdakileri çıkarıyorlar

Marmara depreminde 4 bine yakın insanın hayatını kaybettiği Sakarya'da felaketi yaşayan gönüllü depremzedelerin kurduğu UMKE, insanları kurtarmak için canlarını tehlikeye atıyor.

17 Ağustos 2013 Cumartesi, 14:16 - Yaşam
A
Enkazdan çıktılar şimdi enkazdakileri çıkarıyorlar

Kimisi doktor, kimisi hemşire, kimisi sağlık teknisyeni, kimisi de ambulans şoförü... Bu insanları bir araya getiren tek ortak nokta deprem gecesi yaşadıkları büyük acı. Kimi annesini, kimi babasını, kardeşini, akrabasını ya da çok sevdiği bir arkadaşını kaybetti o gece. Deprem gecesi enkaz altında kaldılar ve saatlerce kurtarılmayı beklediler.

Çoğu insan depremin acılarını hatırlamak dahi istemezken, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibine (UMKE) dahil olan gönüllüler, afet annıda enkazdkileri kurtarmaya çalışıyor.

Sapanca ilçesindeki eğitim merkezinde ayda iki kez tatbikat yapan UMKE gönüllüleri, işlerinden kalan vakitlerini eşleri ve çocuklarıyla geçirmektense olası bir depremde vatandaşların yardımına koşmak için harcıyor.

Kendisi de bir depremzede ve UMKE gönüllüsü olan İl Sağlık Müdürü Murat Alemdar, AA muhabirine, enkazdan çıkan gönüllü kurtarıcıların çalışmalarını anlattı.

Ekipte yer alan personelin sürekli tatbikat yaptığını belirten Alemdar, "Ülkemiz bir deprem bölgesi, böyle hazırlıklı ekiplere çok ihtiyacımız var. Burada yer alan arkadaşlarımızın pek çoğu enkazdan çıktı. Şimdi de enkazda kalan yaralılarımızı kurtarmak için çaba harcıyor" diye konuştu. 

Diğer Yaşam Haberleri için tıklayın


17 Ağustos 2013 Cumartesi, 14:16
A