Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

DSÖ o bilgiyi doğruladı! İnsanlardan hayvanlara...

DSÖ Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic, kovid-19'un insanlardan hayvanlara bulaşma ihtimalinin olduğunu doğruladı. Virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkilerinin DSÖ tarafından araştırıldığını kaydetti.

DSÖ o bilgiyi doğruladı! İnsanlardan hayvanlara...

Korona virüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında dünya genelinde aşılama kampanyaları hız kesmeden devam ederken, Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) Covid-19'un insanlar ve hayvanlar arasında nasıl yayıldığı konusunda açıklama geldi. DSÖ'nün Rusya Temsilcisi Melita Vujnovic yaptığı açıklamada, Kovid-19'un insanlardan kedilere, köpeklere, vizonlara, rakun köpeklerine, aslanlara ve kaplanlara bulaşabildiğini ifade etti. DSÖ'nün Kovid-19'un diğer hayvanlar üzerindeki etkilerini araştırdığını aktaran Vujnovic, "Kovid-19 esas olarak insandan insana bulaşma yoluyla yayılıyor, fakat Kovid-19 zoonotik bir virüs olması nedeniyle insandan hayvana bulaşma bulguları bulunuyor" ifadelerini kullandı.Ara taşıyıcının henüz tanımlanmadığını belirten Vujnovic, "Aralarında vizon, köpek, evcil kedi, aslan, kaplan ve rakun köpeklerinin de bulunduğu enfekte insanlarla temas eden birkaç hayvanın Kovid-19 testlerinde pozitif sonuç tespit edildi. Virüsün diğer hayvan türleri üzerindeki etkisini inceleme süreci ise devam etmektedir" dedi.

"KOVID-19 HASTALARI HAYVANLARLA TEMASI SINIRLAMALI"

Kovid-19 testlerinde pozitif sonuç alan kişilere evcil hayvanlarla temasını sınırlamaları tavsiyesinde bulunan Vujnovic, "Şu anda Kovid-19 hastalarının ve risk altındaki kişilerin evcil ve diğer hayvanlarla temaslarını sınırlamaları öneriliyor. Kovid-19, insan ve hayvan popülasyonları arasında hareket ettikçe virüsün genetik modifikasyonları meydana gelebilir ve bu değişiklikler insanları enfekte eden hastalık için potansiyel sonuçlara yol açabilir" dedi.Vujnovic ayrıca, diğer potansiyel hayvan rezervuarlarını tespit etmek ve gelecekteki salgınlardan kaçınmak için hangi hayvanların virüse en duyarlı olduğunu anlamanın önemli olduğuna dikkat çekti.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!