Geri Diyanet İşleri: Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa yemek helal değil

Diyanet İşleri: Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa yemek helal değil

Diyanet İşleri Başkanlığı, balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides, kurbağa gibi deniz hayvanlarını yemenin helal olmadığını açıkladı.

26 Ağustos 2021 Perşembe, 14:00 - Güncel
A
Diyanet İşleri: Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa yemek helal değil
01:54 Ali Erbaş: En çok istismar edilen unsurlardan biri dindir

İLGİLİ VİDEO

Ali Erbaş: En çok istismar edilen unsurlardan biri dindir

Diyanet İşleri Başkanlığı, "Yengeç, kalamar, ıstakoz, karides, midye, kurbağa vb. gibi deniz ürünleri yenilebilir mi?" sorusunu cevaplandırdı.

KALAMAR, MİDYE, KURBAĞA, YENGEÇ, ISTAKOZ, KARİDES GİBİ DENİZ ÜRÜNLERİ YENİR Mİ?

Açıklama şöyle:

Kur'an-ı Kerim'de, denizden elde edilen yiyeceklerin helal olduğu bildirilmiştir (Mâide, 5/96; Fâtır, 35/12). Hz. Peygamber de (s.a.s.), ''Denizin suyu temiz, ölüsü helaldir.'' (Ebû Dâvud, Tahâret 41) buyurmuştur.

Hanefi mezhebi, zikredilen naslarda helal olduğu belirtilen ''deniz hayvanları'' ifadesiyle balık türünün kastedildiği, dolayısıyla balık sınıfına girmeyen midye, kalamar, yengeç, ıstakoz, karides gibi deniz hayvanlarının helal olmadığı görüşünü benimsemiştir (Kâsânî, Bedâi', V, 35).


Şafii mezhebinde konuyla ilgili şöyle bir ayrım yapılmıştır:

Deniz canlıları sadece suda yaşayabiliyor ve sudan çıktığında boğazlanmış hayvan gibi kısa sürede ölüyorsa, şekline ve ölüm durumuna bakılmaksızın yenmesi helaldir.

Ancak aslen suda yaşayan fakat karada da yaşayabilme özelliğine sahip olan hayvanlara gelince bunlardan eti yenen kara hayvanlarına benzeyenlerin yenmesi, boğazlanması şartıyla helal, eti yenmeyenlere benzeyenlerin yenmesi ise haramdır. Buna göre kurbağa, yengeç, kaplumbağa ve su yılanının yenmesi helal değildir (Remlî Nihayetu'l-Muhtac, VIII, 113,150-152.).

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


26 Ağustos 2021 Perşembe, 14:00
A