Geri Çok odaklı lens yakın ve uzak görmeyi sağlıyor

Çok odaklı lens yakın ve uzak görmeyi sağlıyor

Multifokal ve akomodatif göz içi lensleri sayesinde artık hastaların hem yakını hem de uzağı görebildiğini belirten uzmanlar, bu tedavi yönteminde gözün içindeki mercek alınarak yerine birden fazla noktada netleşme kabiliyeti olan yapay mercek yerleştirildiğini söyledi.

15 Ağustos 2011 Pazartesi, 13:38 - Sağlık
A
Çok odaklı lens yakın ve uzak görmeyi sağlıyor

Göz Hastalıkları Katarakt ve Refraksiyon Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Murat Moray, son 5-6 yıldır yapılan ve kullanılan yeni lenslerle başarı oranlarının çok yükseldiğini belirtti. Özel dizaynlı mercekler kullandıklarını ve bu merceklerin içinde çeşitli halkalar bulunduğunu ifade eden Moray, "Bu halkaların bir kısmı uzağı, bir kısmı da yakını görmeyi sağlıyor. Gözün içine takılan bu mercek sayesinde uzak ve yakın görme için ayrı ayrı netleşme sağlanabiliyor. Hastalarımız buna çok kısa sürede uyum sağlıyor"
dedi.
Bu merceklerin kullanımı öncesinde hasta seçiminin çok doğru yapılması gerektiğini vurgulayan Moray, gece araç kullanan bir hastaysa ve operasyon öncesi hasta seçimi doğru yapılmamışsa bazı istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabileceğini söyledi. Dr. Moray, çok az da olsa uygun olmayan hastaların seçiminde gece göze gelen ışıklarda dağılmalar ve kamaşmalar olabileceğini ve ayrıca hasta için uzağı mı yoksa yakını mı görmenin öncelikli olduğunun da öğrenilmesi gerektiğinin altını çizdi.
Moray, operasyon öncesinde hasta ile karşılıklı konuşarak bu konuyu netleştirdiklerini belirterek, "Hastanın bize belirttiği önceliğine göre operasyonu gerçekleştiriyoruz. Hasta seçiminde diğer önemli bir konu ise hastanın göz bebeği boyutlarıdır. Gece ve gündüz karanlık ve aydınlık farkında göz bebeği büyüme ve küçülme hareketi yapar. Eğer bu fonksiyonda bir sıkıntı var ya da yerine getirilemiyor ise gece gündüz farkında hastalar bu mercek ile rahat edemezler. Hastaların uygunluğu detaylı bir göz
muayenesinin ardından ortaya çıkar" diye konuştu.
Bu ameliyatın hastalara sağladığı avantajları anlatan Moray, "Örneğin katarakt ameliyatı olması gereken hastalarda hem katarakt yok ediliyor hem de uzak ve yakın görmenin sağlanması yönünde önemli bir çözüm bulunmuş oluyor. Hiç kataraktı olmayan hastalarda ise, hem uzak numaraları sıfırlama şansı var hem de uzak ve yakını göstermek mümkün olabiliyor. Ameliyatın ardından katarakt ameliyatındaki gibi göz bandajlı oluyor. Bir gün sonra ise bandaj açılıyor" şeklinde konuştu. 

Diğer Sağlık ve Beslenme Haberleri için tıklayın


15 Ağustos 2011 Pazartesi, 13:38
A