Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa yenilenebilir enerjiyi ABD'li enerji gurusundan dinledi

ABD Hibrid Araç Geliştirme Programı'nın yürütücüsü Dr. Stanley R. Bull; BTSO ABD Bilgi Bürosu organizasyonuyla, Bursa iş dünyasına yenilenebilir enerji deneyimlerini aktardı.

Bursa yenilenebilir enerjiyi ABD'li enerji gurusundan dinledi

Verimli ve uygun fiyatlı yenilenebilir enerji teknolojileri, A.B.D.'de sanayinin kullandığı enerji teknolojileri konusunda iyi uygulamalar, yenilenebilir enerji konusunda A.B.D. hükümetinin teşvikleri ve kurumlar arası işbirliklerinin ele alındığı 'Yenilenebilir Enerji' konulu toplantı BTSO'da gerçekleştirildi.


Toplantı kapsamında; A.B.D. Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı Yöneticiliği ve Midwest Araştırma Enstitüsü Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulunmuş ve yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve A.B.D. Otomotiv Üreticileri ile birlikte ilk hibrid araç imalatını gerçekleştiren Hibrid Araç Geliştirme Programı'nın yürütücüsü Dr. Stanley R. Bull bir sunum gerçekleştirdi.


VERİMSİZLİK YÜZÜNDEM KAYBEDİLEN ENERJİ YÜZDE 60


Dünya genelinde üretilen enerjinin büyük çoğunluğunun ulaşım, sanayi ve konutlarda tüketildiğini ifade eden Stanley R. Bull, verimsizlik yüzünden kaybedilen enerji miktarının üretilen tüm enerjinin yüzde 60'ı kadar olduğunu belirterek, "Gerçekleştirdiğimiz her faaliyette ilk odak noktamız enerjinin verimli kullanılması olmalı. Verimsizliği ne kadar azaltırsak o kadar az enerji üretmek durumunda kalırız. Dolayısıyla dünyamızın kaynaklarını daha az harcamış oluruz. Bu amaca ulaşmak için de özellikle üç unsuru elde etmeye çalışmamız lazım. Enerji güvenliği, düşük maliyetli enerji ve temiz enerji. Dünyada güneş enerjisi ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji üretimi şu anda sadece yüzde 5 civarında. Fakat dünya genelinde yenilenebilir enerji trendinde hızlı bir yükseliş var. Yenilenebilir enerji kaynaklarının teşvik edilmesinin bir amacı da kömür ve petrolün yerini alması. Rüzgar, güneş ve jeotermal enerjinin katkısıyla 2012 yılında A.B.D.'de yenilenebilir enerji üretiminde yüzde 14'lük bir artış gerçekleştirildi. Rüzgar enerjisi üretimi bugüne kadar güneş enerjisi üretiminden daha hızlı bir yükseliş içindeydi fakat artık güneş enerjisi üretiminin rüzgar enerjisi üretimini geçtiğini görüyoruz fakat hala yenilenebilir enerji üretimi konusunda istenilen seviyede değiliz. Dünyada üretilen enerjinin büyük çoğunluğunun yenilenebilir enerjiye dönüştürülmesini istiyorsak olmazsa olmaz 3 madde var; inovasyon, piyasaya yüksek kaliteli enerji arzı ve devletin sunduğu teşvikler" şeklinde görüş belirtti.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!