Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bursa Uludağ'da şenlik var

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü planlanan Uludağ Kış Şenliği, 8-9 Şubat tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Organizasyonun geçen yıl binlerce vatandaşı ağırladığını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, karton kızak tasarım yarışması, kızak etkinlikleri ve eskimo evi yapımı platformlarıyla 7'den 70'e tüm vatandaşları gönüllerince bir hafta sonu geçirmek için Uludağ'a davet etti.

Bursa Uludağ'da şenlik var

Bursa'nın gelecek vizyonunu turizm olarak belirleyen ve bu doğrultuda kentin sahip olduğu tüm doğal güzellikleri öne çıkaracak organizasyonlara önem veren Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin en önemli kayak merkezlerinden biri olan Uludağ'da kış şenliği düzenliyor.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen etkinlik, 8-9 Şubat tarihleri arasında Uludağ 2. Gelişim Bölgesi'ndeki teleferik istasyonunun yanındaki alanda yapılacak.

Kızak etkinliklerinden iglo yapımına, karton kızak yarışmasından müzik etkinliklerine kadar dolu dolu iki gün geçirmek isteyen vatandaşlar, teleferikle gidiş-dönüş ulaşım, yiyecek ve içecek hizmetlerini kapsayacak etkinlik biletlerini www.uludagkissenligi.com ve www.bursakultur.com uzantılı internet adreslerinden alabilecek. Şenliğe kendi araçları ile gelmek isteyen vatandaşlar ise alandaki hizmetlerden ücretsiz yararlanabilecek.

Zirvede buluşma

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Uludağ Kış Şenliği ile ilgili basın açıklaması yaptı. Açıklamasında Bursa'nın gelecek vizyonunu turizm olarak belirlediklerini vurgulayan Başkan Aktaş, bu doğrultuda atılacak adımları, yapılacak yatırımları kamuoyu ile sık sık paylaştıklarını dile getirerek, Uludağ Kış Şenliği'nin de bu organizasyonlardan biri olduğunu söyledi. Şenliğin geçen yıl binlerce vatandaşı zirvede buluşturduğunu, karton kızak tasarım yarışması, kızak etkinlikleri ve eskimo evi yapımı platformlarıyla 7'den 70'e tüm katılımcıların gönüllerince bir hafta sonu geçirdiğini hatırlatan Başkan Aktaş, "Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan Uludağ, bu yıl etkinliğimizin dördüncüsüne ev sahipliği yapacak. Bursa Kültür Turizm ve Tanıtma Birliği'nin katkılarıyla düzenlediğimiz organizasyon, 8-9 Şubat tarihlerinde yapılacak" dedi.

Ödüllü yarışma  

Başkan Aktaş, Uludağ Kış Şenliği'nin tüm vatandaşların katılımına açık olduğunu belirterek, organizasyon kapsamında ödüllü bir yarışmanın düzenleneceğini ifade etti. Ödüllü karton kızak yarışması ile eskimo evi yapımı etkinlik kayıtlarının www.uludagkissenligi.com web sitesi üzerinden yapılacağını söyleyen Başkan Aktaş, "Karton kızak yarışmasına her yaştan vatandaşlarımız katılım sağlayabilecek. En iyi zaman ve tasarım kategorilerinde düzenlenecek olan yarışmada; her iki kategoride de birinciye yarım altın, ikinciye çeyrek altın ve üçüncüye gram altın hediye edilecek" diye konuştu. Başkan Aktaş, eskimo evi yapımı etkinliğine Türkiye Dağcılık Federasyonu'ndan dağcı lisansına sahip sporcuların katılabileceğini dile getirdi. Lisanslı dağcıların yapacağı eskimo evi inşasına vatandaşların da yardımcı olabileceğini belirten Başkan Aktaş, "Bu sayede sporcu ve vatandaşlarımızın kaynaşması sağlanacak. Dolu dolu iki gün geçirmek isteyenler, teleferikle gidiş-dönüş ulaşım, yiyecek ve içecek hizmetlerini kapsayacak etkinlik biletlerini www.uludagkissenligi.com ile www.bursakultur.com adresli web sitelerinden alabilecek. Etkinliğe kendi araçları ile katılmak isteyen vatandaşlarımız ise şenlik alanındaki kızak ve eskimo evi yapımı etkinliklerinden ücretsiz yararlanabilecek. Bu heyecanı ailelerimiz ile birlikte yeniden yaşamak için tüm Bursalıları 8-9 Şubat tarihleri arasında organizasyonumuza bekliyoruz" şeklinde konuştu.

Uludağ sömestir tatilinde dolup taşacak

Kayak ve kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ'da yılbaşını tam kapasiteyle geçiren oteller, 18 Ocak'ta başlayacak yarıyıl tatiline de yüzde 100'e varan dolulukla girecek.

Kent merkezinden kara yoluyla yaklaşık 40 kilometre uzaklığında bulunan, 9 kilometrelik hatta sahip teleferikle de alternatif ulaşım sağlanan "Oteller Bölgesi"nde, 6 bine yakın yatak kapasitesi, bazı kurum ve kuruluşlara ait misafirhanelerle farklı konaklama imkanları sunan Uludağ'da sömestir tatili, otel işletmecilerini ve esnafı mutlu edecek.

Uludağ 1. ve 2. yerleşim bölgelerindeki otellerde konaklayan tatilciler, 300 metre ila bin 980 metre uzunluklardaki 20 kayak pistinde her türlü kış sporunu yapabiliyor. Türkiye'nin en büyük kayak merkezi olarak bilinen Uludağ, kayak, snowboard ve kızak binme imkanlarının yanı sıra kar motoru ile yeşil ve beyazın oluşturduğu eşsiz manzarayı keşfe çıkmak için eşsiz imkanlar sunuyor.

Doğa sporu tutkunlarının vazgeçemediği buluşma noktalarından Uludağ, görüş mesafesinin açık olduğu günlerde doğa yürüyüşüne çıkan tatilcilere, benzersiz kent manzarasını seyretme fırsatı da tanıyor.

- "Uludağ rezervasyon oranları yüzde 100'e varmak üzere"

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Güney Marmara Bölge Temsil Kurulu Başkanı Murat Saraçoğlu, AA muhabirine, 18 Ocak'ta başlayacak sömestir tatili dolayısıyla iç piyasada turizm hareketliliğinin artacağını söyledi.


Güney Marmara'nın da iç turizmden önemli pay elde ettiğini belirten Saraçoğlu, "Sömestirde özellikle kaplıca ve kayak merkezleri yoğun talep görüyor. Yarıyıl tatiliyle ilgili, turizmciler olarak hazırlıklarımızı yaptık. Uludağ kış turizminin başkenti. Uludağ'da şu anda rezervasyonlar yüzde 95'lerde hatta yüzde 100'e varmak üzere. Son aldığımız bilgiler bu yönde." dedi.

Kaplıca turizmiyle alakalı Bursa'ya gelip hem Uludağ'da kayak yapmak hem de kaplıcalardan istifade etmek isteyen yerli turistlerin de olduğunu vurgulayan Saraçoğlu, pek çok kişinin şehrin kültürel ve tarihi dokusunu görerek tatilini geçirmek istediğini dile getirdi.Saraçoğlu, bu mevsim Uludağ'a karın biraz geç yağdığını ve bundan dolayı sezon başında biraz stres yaşadıklarını anlatarak, şunları kaydetti:

"Yılbaşına 1-2 gün kala çok yoğun bir kar yağışı başladı. Pistler şu anda çok iyi, tam kayak yapılabilir düzeyde. Pistlerin karla dolu olması özellikle snowboard ve kayakçılar için ilgiyi artırıyor. Hafta sonları Uludağ yolunda uzun araç kuyrukları oluşuyor. Son bir ay içinde özellikle turizm amaçlı Google'daki aramalarda yüzde 400'lük bir artış olduğunu tespit ettik. 'Bursa, Uludağ ve teleferik' yazdığınızda geçmiş aylara oranlara yüzde 400'lük artış var. Bu da Uludağ'ın Türkiye için ne kadar önemli bir cazibe merkezi olduğunu ortaya koyuyor.Ayrıca yakın bir zamanda festivaller başlayacak. Festivallerle yoğunluk daha da artacak. Dosso Dossi Fashion Show yeni yapıldı. 30 ülke, 200 şehirden yaklaşık 6 bin kişi Uludağ başta olmak üzere Bursa'da buluştu. Bu etkinlikte de yabancı ağırlıklı bir turistik hareketlilik yaşadık. Önümüzde 1-1,5 aylık gibi bir sezon süreci daha var. Bu yıl çok başarılı bir sezon geçireceğimizi düşünüyoruz."- "Uludağ'daki oteller de erken rezervasyon uygulamasına geçti"

Karinna Otel Ön Büro Müdürü Harbi Türk de yarıyıl tatili için her sene olduğu gibi beklentilerinin yüksek olduğunu belirtti.

Oteldeki doluluğa ilişkin bilgi veren Türk, "Artık insanlar tatil dönemlerini sıkı takip ediyor. Uludağ'daki oteller de erken rezervasyon uygulamasına geçti. Şu anda yüzde 90-95 civarında doluluk oranımız var. 2 Şubat'a kadar belli periyotlarda boşluklarımız var ama onlar da dolar. Genel olarak doluyuz diyebilirim. Yeter ki bol kar olsun, pistler dolsun." ifadelerini kullandı.

 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!