Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bülent Arınç: Bu da unutulur

Milletvekillerine yeni ayrılaıklar tanıyan yasa teklifiyle ilgili eleştirilere yönelik Bülent Arınç konuştu.

Bülent Arınç: Bu da unutulur

Dört partinin uzlaşmasıyla hazırlanıp milletvekillerine ömür boyu statü ve ayrıcalık tanıyan TBMM Üyeliği Yasa Teklifi bugün Plan-Bütçe Komisyonu'nda görüşülüyor. Meclis'teki tüm grup başkanvekillerinin imzasına karşın bazı milletvekillerinden itiraz gelirken, teklifin mimarları "Milletvekilinin genel müdür kadar değeri yok mu? Bürokrata verilen hak vekilde de olsun" görüşüyle düzenlemeyi savundular.

Düzenlemeye öncülük eden Türk Parlamenterler Birliği'nin Başkanı ve Ak Parti Kahramanmaraş Milletvekili Nevzat Pakdil, grup başkanvekillerinin, parti liderlerinin onayıyla teklife imza attıklarını vurguladı. Atanmışlara verilmiş hakkın seçilmişlerde de olması gerektiğini savunan Pakdil, şunları söyledi:

NEVZAT PAKDİL: BEŞİ BİR YERDE ÖDENMEZ
"Vilayete gidiyorsunuz protokolü bir vali farklı uyguluyor, başka bir vali farklı uygulama yapıyor. Nihayetinde arkadaşlarımız yasama organının üyeleri. Gittiği zaman herkes nerede nasıl duracağını bilsin. Temsil ödeneğinin bir sınırı olacak. 'Başkanlık Divanı belirlesin' diye arkadaşlar düşündüler. Misal milletvekili düğüne gitti, beşi bir yerde taktı veya burma bilezik, 'Bunu Meclis ödeyecek' diye bir şey yok. Gitti lüks lokantada bilmem kaç liralık yemek yedi, bu ödenmez. Dostluk grubu başkanları var, temsil görevi olan arkadaşlar var, sivil toplum kuruluşları geliyor, yemek yeniyor, bunların temsil gideri babında. Bütçe Kontrol Genel Müdürü plan-bütçe komisyonu üyesinin yemeğini karşılıyor. SGK Başkanı'nın temsil giderine baktığınızda çok ciddi ödenekler var. Genel müdür, kaymakam, vali kullanıyor, makul miktarda milletvekili de kullansın. Milletvekilinin itibarının korunması için bu lazım. Ama takı kendi meselesi, buraya girmez. Büyükelçiler de emekliliklerinde diplomatik pasaport kullanıyorlar. Bürokrasiden geçmiş olan o hakkı kullanıyor, milletvekili de yasama organının üyesi olmaktan gelen hakkını kullansın."


ARINÇ: BU DA UNUTULUR
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç da gazetecilerin soruları üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "TBMM üyelerinin de kendilerine has bir kanunla bu yetkilerinin, sorumluluklarının, özel halleri ve durumlarının tespit edilmesinde fayda vardır. Neler getiriliyor bunu elbette kamuoyu da tartışır, Meclis Genel Kurulu da tartışır. Unutmayın ki bundan 5-6 ay önce yine Meclis'te bütün partiler arasında bir konsensüs oluşmuş, milletvekillerinin maaşları ve sağlıkla ilgili konularda Sosyal Güvenlik Kanunu'nun bir maddesinde değişiklik yapılmıştı. İşin içerisinde CHP, MHP, AK Parti ve BDP 'evet' dediğine göre Meclis'te böyle bir uzlaşmanın, oydaşmanın meydana gelmiş olması herhalde önemlidir. Bakınız o gün yapılanlardan bugün bir tek eleştiri bile kalmadı, bugün getirilmek istenen de bugün eleştiriliyorsa yarın unutulacak demektir."

LÜTFÜ ELVAN: GENEL MÜDÜRLERE BAKIN
AK Partili Plan-Bütçe Komisyonu Başkanı Lütfü Elvan da "Biz bu yasal düzenlemeyle mevcut uygulamaları bir yasanın çatısı altında toplamaya karar verdik. Düzenlemede yer alanların çoğu zaten şu anda kullanılan haklar. Yeni olan tek şey temsil tazminatı. Düşünün bir komisyon başkanı olarak üyelerinize bir yemek vermek isteseniz bütçeniz yok. Milletvekilinin bir genel müdür kadar değeri yok mu? Genel müdürlerin, bürokratların temsil tazmi-natı vardır. Bu yasaya bakış açısına çok üzüldüm. Eğer merak ediyorsanız diğer kurumlardaki genel müdürlerin temsil ağırlama giderlerine bir bakın" dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!