Geri Bu anketin sonucu CHP'yi titretir!

Bu anketin sonucu CHP'yi titretir!

AK Parti'nin İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için aday göstermeye hazırlandığı Binali Yıldırım anketlerde rakiplerine fark attı

06 Aralık 2013 Cuma, 12:03 - Siyaset
A
Bu anketin sonucu CHP'yi titretir!

Başbakan Erdoğan, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Konya, Kayseri, Erzurum, Adana gibi büyükşehirlerin adayları kamuoyuna açıkladı. Ankara'nın adayı adayı Melih Gökçek, İstanbul'un adayı Kadir Topbaş...

Seçimlerin iki kilit büyükşehirinin ardınadan gözler İzmir'e çevrildi. Resmen açıklanmasa da AK Parti'nin İzmir adayının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olduğu artık kesin. Yıldırım'ın adaylığının resmi ilanını ise Başbakan Erdoğan 13 Aralık'ta İzmir'de yapacak.

ANKETLERDEN ÇIKAN ÇARPICI SONUÇ

Haber 7'nin haberine göre, AK Parti Teşkilatı ve Başbakan Erdoğan İzmir adayını belirlerken, deyim yerindeyse, ince eleyip sık dokudu. Aylar süren bir araştırma ve kamuoyu yoklamasının ardından adayın kim olacağı belirlendi. İzmir'in tamamında anket üzerine anket yapıldı. İzmirlilere 'AK Parti'nin büyükşehir adayı kim olsun?' sorusu soruldu. Adaylar içerisinde Binali Yıldırım'ın yanı sıra eski TFF Başkanı Mahmut Özgener de vardı İzmir Milletvekilleri İlknur Denizli ve Aydın Şengül de vardı. Hatta AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Nükhet Hotar ismi bile ankette yer aldı.

AZİZ KOCAOĞLU BİLE BİNALİ YILDIRIM'I İSTEDİ

Yapılan tüm anketlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın ismi ön plana çıktı. İzmir'de yaşayan AK Partililer, AK Parti İzmir İl Başkanı ve teşkilatı, sivil toplum kuruluşları ve AK Partili milletvekillerinin tamamı Binali Yıldırım'ı istiyordu. CHP'li İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu bile Binali Yıldırım'ı işaret etti. Kocaoğlu, yerel seçimler öncesi olası rakipler arasında ismi geçen Binali Yıldırım'ın adaylığından şeref duyacağını açıklamıştı. Kocaoğlu, "Eğer lütfeder aday olursa mükemmel, centilmence seçim süreci geçiririz" dedi.

TÜM ANKETLERDE BİNALİ YILDIRIM YÜZDE 90'IN ÜZERİNDE OY ALDI

İzmir'de Binali Yıldırım'a büyük bir teveccüh ve sevgi var. Yapılan tüm anketlerde de İzmirliler'in 'AK Parti'nin büyükşehir adayı kim olsun?' sorusuna yüzde 90'ından fazlası Binali Yıldırım cevabını verdi. Yani bir başka deyişle AK Parti seçmenin yüzde 90,6'sı ise Binali Yıldırım'ı büyükşehir belediye başkan adayı olarak görmek istiyor. Başbakan Erdoğan da bu anket sonuçlarını gördükten sonra tereddütsüz Binali Yıldırım'ı İzmir'e gönderme kararı aldı.

İZMİR CHP'NİN KALESİ OLMAKTAN ÇIKACAK MI?

AK Parti son genel seçimlerde CHP'nin İzmir'deki egemenliğinin kırılabileceğinin sinyali verdi. 30 Mart'ta yapılacak yerel seçimlerde AK Parti, İzmir'i CHP'den alarak tarih yazacak mı bilinmez ancak AK Parti'de hedef çok net: İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni belki CHP'nin elinden alamayız fakat ilçelerde kazanacağımız belediye başkanlıklarıyla İzmir'i CHP'nin kalesi olmaktan çıkaracağız.

AK PARTİ'DE HEDEF 10-15 BELEDİYEYİ ALMAK

Bilindiği gibi CHP, 2009'daki yerel seçimlerde İzmir'de 30 ilçenin 28'inde belediye başkanlığını kazanırken, AK Parti'nin büyükşehirdeki tek belediyesi Bayındır oldu. AK Parti'nin İzmir'deki hedefi 10-15 belediyeyi CHP'nin elinden almak. AK Parti Teşkilatı da bunu başarabilecek tek ismin Binali Yıldırım olacağı konusunda ortak paydada buluşmuş durumda.

Diğer Siyaset Haberleri için tıklayın


06 Aralık 2013 Cuma, 12:03
A