Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

"Biz o kanalları açtık"

Atalay, İmralı süreci, Sinop olayları ve yeni anayasa konularına değindi.

''Biz o kanalları açtık''

Özel bir televizyon kanalında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, İmralı görüşmelerine ilişkin, "bu gidişler gelişler önemli, biz o kanalları açtık ve yürüyor, olumlu yönde gidiyor" dedi.

Atalay, şunları kaydetti:

"İnsanlar bazen önceden konuştuğunda yanlış değerlendirmeler yapabiliyor. Türkiye'de bu konunun hassasiyetini sizler de biliyorsunuz geliştikçe bunları öğreneceğiz. Terörle şiddetle bir yere varılamaz, eğer ortada sorunlar varsa siyaset ortamında bunlar görüşülsün, herkes siyaset kanalıyla taleplerini dile getirsin. Biz de onu yaptık AK Parti olarak. BDPnin burada devrede olması daha ileri ki safhalarda tabi ki siyaset kurumunun bu konuları sahiplenmesi açısından önemli olacak. Gösterdikleri şu anda ki tutumu da ben olumlu buluyorum."

Sinop olayları

Beşir Atalay Sinop'ta BDP milletvekillerine yapılan saldırının sosyal medya üzerinden organize edildiğini söyledi.

Atalay, "Seçilmiş milletvekilleri ülkenin her yerinde rahatça gidip faaliyetlerini yapabilirler, toplantılarını yapabilirler. Bu şekilde engellemeleri katiyen onaylamamız söz konusu değil. Geçmişi de iyi bilen biri olarak bu süreç yürürken olan olumsuzlukları da daima süreçle biraz irtibatlarım ve provokatif eylemler olarak görme eğilimindeyim." dedi.

CHP'ye eleştiri

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen Atalay, CHP'nin aldığı tavrı eleştirdi.

"Muhalefet partileri özellikle de CHP başta olmak üzere çok verimli bir çalışma üretmiyorlar." diyen Atalay, özellikle CHP'nin statükoyu koruma yanlısı bir tutum içinde olduğunu söyledi.

Beşir Atalay, "Biz tabi anayasa konusunda kararlıyız. Açıkladık, Anayasa konusunda komisyondan uzlaşma çıkmazsa alternatif yöntemler arayacağız. Partilerden biri ile mümkün ise ikisiyle işbirliği yaparak. En azından referanduma götürme sayısını yakalamak gerekiyor tabi 330 un üzerinde... Bu konuda elimizden geleni yapacağız." dedi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!