Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Benfica umrumda değil

Fenerbahçe'nin Hollandalı yıldızı Dirk Kuyt, Fenerbahçe'nin üç kupa alma şansını değerlendirdi.

Benfica umrumda değil

 Fanatik Gazetesi'nden Zafer Büyükavcı ile dolu dolu bir röportaj yapan Kuyt'un açıklamaları:

'Eleştirin ama bu takım kaç maç oynadı, bunu da bilin'

Fenerbahçe Avrupa'da süper, ligde vasat oynuyor diye bir düşünce hakim...
Bizi bazen ligde kötü oynuyoruz diye eleştiriyorlar. Bu, kısmen doğru da olabilir. Fakat eleştiri yapılırken, haftada üç maç oynadığımız göz ardı ediliyor. Sadece bir kez dinlenme idmanı yaparak maçlara çıktığımız oluyor. Bu durum da her ne kadar güçlü bir takım, güçlü futbolcular topluluğu olsak da, bizi zorlayabiliyor.

Üstelik Avrupa maçları ile Türkiye'de oynadığımız maçlar arasında fark var. Türkiye'de rakipler, bizi bozmaya, oynatmamaya, güçlük çıkartmaya çalışıyorlar. Fakat Avrupa'daki rakiplerimiz de bizimle aynı hedef peşinde koştukları için bize karşı oynamaya çaşılıyorlar. Bu durumda da bizim kalitemiz ortaya çıkıyor. Oynamaya çalışan her takıma karşı daha iyi oyun ortaya koyabiliriz biz. Lütfen bizi eleştirirken; bu oyuncu topluluğunun sezon başından bu yana kaç maç oynadığını da hatırlasınlar.

'Öne geçince taraftar stattan uçup gidecek sanıyorum'

Tribündeki şiddet konusunda düşüncelerin neler?
Türkiye'de bir futbol kültürü var. Belki hep birlikte uğraşsak, değiştirebileceğimiz bir kültür. Fakat şu an böyle ve herkes şu anki şekline adapte olmak zorunda... Her şey iyi giderken, insanlar çok mutlu... Ben bazen öne geçtiğimiz, kazandığımız maçlarda tribündeki taraftarlarımızın uçup gideceğini düşünüyorum. Çünkü o kadar mutlu oluyorlar ki...

Fakat madalyonun bir de diğer yüzü var. Benim bunları söylemem ne kadar doğru bilmiyorum, ama... Geçen yıl, Fenerbahçe ile Galatasaray arasındaki son maçı izlemedim. Fakat Avrupa'dan birçok güvenlik görevlisinin bu maç için İstanbul'a geldiğini biliyorum. Hatta aralarında tanıdıklarım da var. Onların anlattığına göre taraftarın hataları elbette var, fakat emniyet güçlerinin de çok hatalı davrandığını söylüyorlar.

Türkiye'de en büyük hayal kırıklığın ne?
Sahanın içinde hiç hayal kırıklığı yaşamadım. Galatasaray'a yenildiğimiz gün çok üzüldüm, bu doğru. Fakat gelinen nokta da ortada... Galatasaray kupadan elendi, Şampiyonlar Ligi'ne çeyrek finalde veda etti. Bizim üç kulvarda da iddiamız sürüyor. Sadece ligde bizden biraz öndeler, fakat onların Kadıköy'e gelecekleri de unutulmamalı.

Galatasaray'a çok saygı duyuyorum

Kuyt'ın futbol felsefesi nedir?
Benim aldığım aile terbiyemde 'herkese saygı' var. Gençken Hollanda'da, ilerleyen dönemde de İngiltere'de hep aynı gerçeği öğrendim. Sahanın içi bir (lütfen bu sözümü tırnak içine alın ki, yanlış yorumlanmasın) 'savaş alanı' olabilir. Ve o alan içinde 'kan dökülebilir.' Ki defalarca şahit oldum ben, birçok maçta yaralanmalara.

Fakat çizginin dışına çıktığın an, karşındakine elini uzatmalısın. Birbirimizin elini tutabilmeliyiz. Futbolcunun büyüklüğü işte burada başlar bence, rakibe saygıda. Benim penceremde gerçek olan bu. Bu açıdan bakıldığında rakibimiz Galatasaray'a çok saygı duyuyorum ama hiçbir kupayı onlar kazansın istemiyorum.

'Leziz bir pasta yaptık, şimdi krema koyacağız'

Sezonu üç kupayla tamamlama ihtimaliniz var. Kariyerinde böylesi bir dönem yaşadın mı?
Aylar önce, Fenerbahçeli yöneticilerle görüşmelere başladık. O dönem bana 'Biz tarihi yeniden yazmak istiyoruz. Eğer kabul edersen, seninle tarih yazmak amacındayız' dediler. Çok etkileyici bir görüşmeydi bu.

Fenerbahçe'ye sadece futbol oynamak için değil, tarih yazmak için geldim ben... Ve gelinen nokta şu: Tarih yazıyoruz. Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finali vardı Fenerbahçe'nin, şimdi UEFA Kupası'nda ilk kez yarı finalde. Hem ligde hem de kupada yarışın içindeyiz. Şu ana kadar müthiş leziz bir pasta yaptık, şimdi onun üzerine krema koymak, 3 kupayı da kazanmak istiyoruz.

'Hangisini kazanmak değil, hiçbirini kaybetmemek önemli'

Önüne bir fırsat konsa, hangi kupayı tercih edersin?
Benim futbol karakterimde bir öncelik yok. Yani 'önce şunu alalım, sonra öbürünü' demem. Ben, yarın idmana çıktığımızda oynayacağımız çift kaleyi de kazanmak isterim. Bu nedenle önceliğim, hangisini kazanmak değil hiçbirini kaybetmemek... Ve bizim takımda herkes böyle düşünüyor. Müthiş bir inanç birlikteliği var.

'Kimin ne yaptığı önemli değil. Önemli olan bizim yaptığımız'

Bir kayıp yaşasanız, lig biter mi?
Bakın, bizim Beşiktaş'a kaybettiğimiz hafta 'lig bitti' diyorlardı. Fakat lig hâlâ devam ediyor ve biz de hâlâ bu yarışın içindeyiz. Lig bitmedi, bitmiyor!

Fenerbahçe nasıl şampiyon olur?
Bizim önceliğimiz kimseye bakmamak; kimin, ne yaptığı hiç önemli değil... Önemli olan bizim ne yaptığımız... Biz bütün maçlarımızı kazanırsak, şampiyon olma ihtimalimiz var. O ihtimalin peşinden gideceğiz. Bütün maçlarımızı kazanır, yine de şampiyon olamazsak üzülürüz tabii ki, ancak en azından kendimize kızamayız. Çünkü 'elimizden geleni yaptık, ama olmadı, bizim elimizde değildi' diyebiliriz.

Avrupa'da final ne kadar yakın?
Futbolda garanti yok. Yaşanmış bir örnek verirsem, herhalde bu sözün kıymetini herkes anlar. Bütün Türkiye hatırlar; o meşhur Liverpool-Milan maçını... Milan gibi bir takım karşısında 3-0 geriye düşmüş ve ikinci yarıda skoru dengeye getirmiştik. Futbolun en üst seviyesindeki bir finalde yaşandı bu tablo. O nedenle garanti yok futbolda.

Ancak artık final yolunda çok kısa bir yolumuz kaldığı da doğru. Lazio rövanşı öncesinde de aynı düşüncedeydik. 2- 0'ı asla unutmadık, fakat işin bitmediğinin de farkındaydık. Roma'ya bu düşünceyle gittik, işi bitirdik.

Söz dönüp dolaşıp Avrupa'ya gelecek.
Tehlikeli olan da bu! Çünkü medya gibi taraftar topluluğumuz da sadece finale inanıyor. Yani 'bu takım finalde' gözüyle bakıyorlar. Oysaki henüz çeyrek final rövanş maçını yeni oynadık. Yarı final maçları oynanmadı. Düşünün, maçın hemen başında bir kırmızı ve gol... Böyle bir durumda ne kadar sıkıntı içine düşeceğimizi hesaplayın lütfen. Elbette en kötü senaryo bu... Fakat gerçekten finale gitmek istiyorsak, bütün hazırlıklarımızı en kötü senaryoya göre yapmalıyız ve ona göre çalışmalıyız.

Benfica umurumda değil!

Benfica eşleşmesi sana göre nasıl?
Geldiğimiz nokta belliydi ve şu andan itibaren rakibimizin kim olacağı, inanın benim hiç umurumda değildi. Çünkü şu andan itibaren Avrupa'da da ligde de kupada da oynayacağımız her maç bir final olacak. Birini kaybetsen, o yolda ağır yara alırsın ve hatta maratona veda edebilirsin. Biz 3 kupayı alma şansına sahibiz ve almaya da talibiz. O nedenle çıktığımız her finali kazanmak istiyoruz.

Fenerbahçe finale giderse, Amsterdam'da kaç taraftarı olur?
Amsterdam'a gidersek en az 40 bin Türk statta olacaktır. Fakat şunu da unutmayın, kalan koltukları da Hollandalılar doldurur ve kesinlikle benim forma giydiğim takımı, yani Fenerbahçe'yi desteklerler. 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!