Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bal Borsasında ilk gonk çaldı

MUĞLA Ticaret Borsası bünyesinde kurulan Bal Spot İşlemler Borsası'nda ilk gonk çaldı. Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, balın kalitesini arttırmak ve ülke genelinde pazar fiyatını dengelemek için bal borsası kurduklarını belirtti. 28 kilogramlık teneke bazında açık arttırmayla işleme sunulan çam balı 237 liraya alıcı buldu.

Bal Borsasında ilk gonk çaldı

 


Muğla Ticaret Borsası bünyesinde kurulan Bal Spot İşlemler Borsası Muğla Valisi Fatih Şahin tarafından çalınan gongla işleme başladı. İşlemlere başlayan Bal Spot Borsası, bal fiyatlarını belirleyerek hem üreticiye, hem de tüketiciye sağlıklı ve kaliteli ürün sunmayı hedefliyor. 60 bin lira harcanarak yaptırılan, brokerlerin aynı anda işlem yapacağı müzayede salonu ile video-wall görüntü sistemi bulunan borsasının açılışına Muğla Valisi Fatih Şahin yanı sıra CHP'li Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün, Arıcılar Birliği Merkez Birlik Başkanı Bahri Yılmaz, Muğla Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Aydın Arıcılar Birliği Başkanı Zeki Altın, Muğla Arıcılar Birliği Başkanı Ziya Şahin, Esnaf Odaları Birliği Başkanı Şükrü Ayyıldız, arıcılar ve çok sayıda sektör temsilcisi katıldı.

Bal borsasının fiyatları dengeleyerek üretici ve satıcıyı koruyacağını belirten Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, bugüne kadar uygulanan tarım politikaları ile üretimin arttırılması hedeflendiğini söyledi. Öztürk, "Maalesef Türkiye'de bu sektör istenilen seviyeye ve ekonomik kapasiteye ulaşamamıştır. Bunun sebepleri arasında işletmelerin dağınık ve küçük olması, örgütlenme yapısının zayıf olması, eksik teknoloji ve mekanizasyon kullanılması gösterilebilir. Ülkemizdeki Ticaret Borsaları tarafından sadece ürün tescili yapılabilmektedir. Yapılan bu tescil işlemi sonucunda doğan stopaj indirimi avantajından başka piyasalara katkısı bulunmamaktadır. Muğla Ticaret Borsası'nın bu amacı yakalamak için ulusal ölçekte işlem yapar düzeye getirmek istiyoruz. Yaklaşık bir buçuk yıldır çalışmasını sürdürdüğümüz Bal Spot İşleminin açılışını bugün yapacağız. Gelecekte uzmanlaşacak borsanın ilk adımı olan bu açılışımız ülkemiz için birçok kazanımlara vesile olacaktır" dedi.

Muğla Ticaret Borsası Meclis Başkanı Hasan Gökmen ise dünya bal kenti Muğla'da bal borsasını açmanın heyecanını yaşadıklarını anlattı. Gökmen, bal borsası ile Türkiye'nin bal piyasasının kalbinin Muğla'da atacağına dikkati çekip, "Amacımız üreticiden tüketiciye giden yolda kaliteli bal üretimini, balın dünya standartlarına, ihracata uygun üretilerek pazarlanmasını teşvik etmek. Muğla'yı Türkiye ve dünyanın balda başkenti yapmak istiyoruz. Burada ürünlerin gıda kodeksine uygunluğu analiz raporlarıyla desteklenecek. Analizli bal daha fazla fiyata satılacak" diye konuştu.

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz ise Muğla'nın 700 bin kovanı ve 7 bin arıcısıyla Türkiye'nin arıcılık açısından en önemli kenti olduğunu vurguladı.

Muğla Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ziya Şahin, açılan bal spot borsası ile Türkiye'de tek elden belirlenen bal fiyatının bundan böyle kırıldığını belirterek, "Bal spor borsasının açılması bir ilk adım olarak görüyorum. Muğla'nın çam balı bize atalarımızın bir yadigarı ve torunlarımıza olan emanetimizdir. Bu emaneti gelecek kuşaklara bırakmak için bizlerin görevi. Bu güne kadar bal fiyatı tek elden çıkıyordu. Şimdi artık Bal Spot Borsası ile bu tek adamlık kırılacak" dedi.

Muğla Valisi Fatih Şahin ise bal spot borsasının kaliteyi arttıracağını belirterek, markalaşılması gerektiğini söyledi.

Konuşmaların ardından müzayede salonunda ilk seans başladı. Üreticilerden alınan ve analizleri yapılan 412 teneke çam balı açık arttırmayla beş seans halinde satışa sunuldu. Kıran kırana geçen açık arttırmada işadamları Fikret Köseoğlu 2 ve Fikret Çalca 3 seansı kazandı. Her iki alıcı da yüksek fiyatlar vererek çam balına sahip oldu. 28 kilogramlık bir teneke bal en yüksek 237 liradan alıcı buldu.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!