Geri Bakanlık çalışma başlattı: BioNTech aşısıyla ilgili flaş gelişme

Bakanlık çalışma başlattı: BioNTech aşısıyla ilgili flaş gelişme

Sağlık Bakanlığı, Biontech aşısının, Aile Sağlığı Merkezlerinde de yapılabilmesi için çalışma başlattı.

25 Mayıs 2021 Salı, 18:27 - Güncel
A
Bakanlık çalışma başlattı: BioNTech aşısıyla ilgili flaş gelişme
04:52 "120 milyon doz Biontech aşısı gelecek"

İLGİLİ VİDEO

"120 milyon doz Biontech aşısı gelecek"

Koronavirüs ile mücadelede "acil kullanım" onayı alan Sinovac ve BioNTech aşıları ile toplumsal bağışıklama sürecini yürüten Sağlık Bakanlığı, aşı teminine paralel olarak daha kısa sürede toplumu aşılayabilmek amacıyla harekete geçti.

Daha önce (-80) derecede saklanması gerektiği belirtilen BioNTech aşısına ilişkin Avrupa İlaç Ajansının (EMA) "BioNTech aşılarını saklama koşullarında değişiklik olduğunu ve aşı dolaplarında "2-8" derece arasında 5 gün yerine bir ay saklanabileceğini" açıklamasının ardından aşılamada izlenen yol haritası, Sağlık Bakanlığınca yeniden değerlendirmeye alındı.

Aşılama konusunda sağlık altyapısı güçlü olan Türkiye'de Bakanlık tarafından yapılacak değerlendirme sonrasında BioNTech aşıları da Sinovac gibi aile sağlığı merkezlerinde hekimlerin gözetiminde yapılabilecek.

Bakanlık tarafından belirlenen kriterleri taşıyan büyük ASM'lerde ülke genelinde BioNTech aşılarının da yapılmasıyla toplumsal bağışıklamada hedeflenen yüzde 70 oranı çok daha kısa sürede tamamlanabilecek.

Değerlendirmenin olumlu sonuçlanması halinde aşılama eş zamanlı olarak ülke genelinde başlatılacak.

Diğer Güncel Haberler için tıklayın


25 Mayıs 2021 Salı, 18:27
A