Geri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: Yeni bir göç krizinin olması muhtemel

Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: Yeni bir göç krizinin olması muhtemel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Sırbistanlı mevkidaşı Nikola Selakoviç'le düzenlediği ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu özellikle Afganistan'dan tahliyeler ve göç krizine ilişkin sorulara değindi.

31 Ağustos 2021 Salı, 17:00 - Siyaset
A
Bakan Mevlüt Çavuşoğlu: Yeni bir göç krizinin olması muhtemel

Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları; 

Tahliyeler ve havalimanının işletilmesi söz konusu, teknik kısımlar haricinde bazı durumlar da söz konusu. DEAŞ'ın saldırılarını da gördük, insani durum konusunda, açlık konusunda sıkıntı var. İnsani yardımları ulaştırırken onların güvenliğinin sağlanması da önem arz ediyor. Diğer taraftan göç krizi var, yeni bir göç krizinin olması muhtemel. Düzensiz göçün engellenmesi için alınması gereken tedbirleri de konuştuk. 

kili ticaret hacmimiz artıyor, bizim lehimize biraz açık var ama buradaki yatırımlarla açığı kapatmaya çalışıyoruz. Yatırımlarımız, 250 milyon dolara ulaştı. Covid-19 aşı sertifikalarını karşılıklı olarak tanıdık, bunun orta vadede turizme etkisi olacak. Karşılıklı turist sayısını artıracağız. Batı Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımız araçlarıyla Türkiye'ye geliyor. Niş bölgesinde bir temsilcilik açarak Türk ve Sırp yetkililere yardımcı olacağız.

Yeni Pazar'daki Başkonsolosluğun açılması ikili ilişkilerin gelişmesine katkı sağlayacaktır, ikili dostluğumuzun da nişanesidir. Türk iş adamları Sırbistan'da olmaktan, yatırım yapmaktan ve altyapı projelerinde yer almaktan memnunlar. Sırbistan'daki Türk yatırımcıların varlığı bizi çok memnun ediyor, Sırp piyasasında Türk yatırımlarının büyük önemi var. 

Diğer Siyaset Haberleri için tıklayın


31 Ağustos 2021 Salı, 17:00
A