Geri Bakan Ermenilere sert çıktı

Bakan Ermenilere sert çıktı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bazı Ermeni makamları tarafından Türkiye'den toprak talep edilmesi yönündeki açıklamaları "haddini bilmezlik" olarak niteledi.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:50 - Siyaset
A
Bakan Ermenilere sert çıktı

Davutoğlu, temaslarda bulunmak üzere geldiği Azerbaycan'da, bazı Ermeni yöneticilerin Türkiye'den toprak talebi iddialarını değerlendirdi.

"Türkiye topraklarından bir çakıl taşı bile almaya kalkanları hadlerini bilmeye çağırdıklarını" vurgulayan Davutoğlu, "Kimsenin böyle bir şeyi teklif etmesi bir yana, zihninden geçirmesi bile söz konusu olamaz" dedi.

Bu konuda dile getirilenlerin "bir hezeyandan" ibaret olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, Kafkasya'da barışın sağlanması için herkesin sınırını, hududunu bilmesi gerektiğini belirtti. Bunun bilindiği zaman herkesin kazanacağını fakat bu tür ifadeler kullanıldığı takdirde, o ifadeyi kulllananların kaybedeceğinin altını çizen Davutoğlu, "Bizden toprak talep etmek haddini bilmezliktir. Herkesi aklıselime davet ediyorum. Hem Türkiye'nin hem de Azerbaycan'ın toprak bütünlüğü bizim için esastır" diye konuştu.

Ermenistan Başsavcısı Aghvan Hovsepyan, 5-6 Temmuz 2013 tarihli Pan-Ermeni Avukatlar Kongresi'ndeki konuşmasında, "Türkiye ile Ermenistan arasındaki sınırın yasal olarak belirlenmediğini ve kaybedilen Ermeni topraklarının Ermenistan'a iade edilmesi gerektiğini" iddia etmişti.

 

Diğer Siyaset Haberleri için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 13:50
A