Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Bağış AB'ye seslendi

Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış, "Ekonomik krizinden dolayı endişe etmeyin. Biz sizi kurtarmaya geliyoruz. Sıkı durun. Türkiye ve Avrupa birliği iyi bir ikili olacak ve bütün zorlukların üstesinden gelecek" dedi.

Bağış AB'ye seslendi


Bağış, Avrupa Günü dolayısıyla düzenlenen resepsiyona katıldı. AB Delegasyon Başkanı Jean Maurice Rupert, konuklarını Cer Modern'de ağırladı.

Bağış, yaptığı konuşmada, Atatürk'ün barış ve istikrarı sağlamak için Balkanlar'da bir birlik kurulmasının önemine işaret ettiğini hatırlatarak, bunun Avrupa Birliği ile elde edildiğini söyledi. Bugün ise geriye bakıldığında Avrupa Birliği'nin neden Nobel ödülünü aldığının anlaşıldığını ifade eden Bağış, Avrupa Birliği'nin insanlık tarihinin en önemli barış projesi olduğunu söyledi.
Türkiye'nin Avrupa Birliği rolünün Avrupa Birliği'ni bölgesel olmaktan çıkarıp küresel bir barış projesi haline getireceğine dikkat çeken Bağış, "3 yıl aradan sonra İrlanda dönem Başkanlığı'nda yeni bir fasıl açmak için hazırlanıyoruz. Bu fasıl şu anda içinde bulunduğumuz çözüm süreciyle de yakından ilgili" dedi.

Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne yeni bir gelecek hazırlamasında sorumlu olduğunu kaydeden Bağış, Türkiye'nin Avrupa Birliği sürecinin öneminden bahsetti. Bağış, "Demokratik standartlarımızı, şeffaflığımızı, ekonomik büyümemizi arttırmak zorundayız. Ekonomik krizinden dolayı endişe etmeyin. Biz sizi kurtarmaya geliyoruz. Sıkı durun. Türkiye ve Avrupa birliği iyi bir ikili olacak ve bütün zorlukların üstesinden gelecek" dedi.

AB Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Rupert, Robert Schuman'ın barış projesi üzerinden 63 yıl geçtiğini hatırlatarak, AB ülkelerinin zengin, demokrat ve barış birliğini oluşturduğunu belirtti. Rupert, AB'nin güvenlik, barış, zenginlik, insan hakları alanlarında sağladığı başarıdan ötürü Nobel Barış Ödülü'ne layık görüldüğünü kaydederek, Avrupa Birliği ülkelerinin bundan ötürü övünç duymasına işaret etti.

Avrupa Birliği'nin ekonomik ve finansal bir kriz yaşadığını söyleyen Rupert, gerekli fedakarlıklarla ekonomik krizin üstesinden geleceklerini ve ekonomik büyümenin sağlanacağını belirtti.
Programın başında Avrupa Birliği ile Türkiye'nin düzenlediği Boğaziçi Gençlik Konferansı'na katılan bazı öğrenciler, AB Bakanı Bağış ve AB İstihdam, Sosyal İşler Komiseri'ne konferansın bildirgesini verdiler.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!