Geri Aşı sertifikasına Avrupa Parlamentosu'ndan onay

Aşı sertifikasına Avrupa Parlamentosu'ndan onay

Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komitesi, Avrupa Birliği sınırları içinde seyahatlerde kullanılması planlanan koronavirüs aşı sertifikası düzenlemesini onayladı. 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek aşı sertifikası ücretsiz verilecek.

26 Mayıs 2021 Çarşamba, 22:27 - Dünya
A
Aşı sertifikasına Avrupa Parlamentosu'ndan onay

Dünyada koronavirüs aşısı adaletsizliği büyürken, Avrupa'dan tartışmaların odağındaki aşı sertifikasına ilk onay geldi.

Avrupa Parlamentosu Sivil Özgürlükler Komitesi, Avrupa Birliği sınırları içinde seyahatlerde kullanılması planlanan koronavirüs aşı sertifikası düzenlemesini onayladı.

Brüksel'de bir araya gelen AP Sivil Özgürlükler Komitesi, AB vatandaşlarına yönelik aşı sertifikası düzenlemesini 52 "evet", 13 "hayır" ve 3 "çekimser" oyla, üçüncü ülke vatandaşlarına yönelik aşı sertifikası düzenlemesini ise 53 "evet", 10 "hayır" ve 5 "çekimser" oyla kabul etti.

1 TEMMUZ'DA YÜRÜLÜĞE GİRECEK

Düzenlemeye göre, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek aşı sertifikası ücretsiz olacak. Sertifika, kağıt veya dijital olarak hazırlanacak. Ayrımcılığın önlenmesi amacıyla aşı olmayan kişiler de sertifikaya sahip olabilecek.

HANGİ AŞININ KABUL EDİLECEĞİNE ÜLKELER KARAR VERECEK

Aşı sertifikası, kişilerin Kovid-19 aşısı olup olmadığını, olduysa nerede ve hangi aşıyı olduğunu gösteren bilgiyi, hastalığı geçirenlerin iyileştiğine ve antikor seviyesine dair belgeyi ve Kovid-19 test sonucunu içerecek. Sertifikayla AB'de onaylı Kovid-19 aşıları olmuş kişilere yönelik seyahat kısıtlamaları kaldırılabilecek. Ancak AB ülkeleri, diğer aşıları kabul edip etmeyeceklerine kendileri karar verecek.

SERTİFİKA İLE KARANTİNA KALKACAK

AB üyesi ülkeler, sertifika yürürlüğe girdikten sonra ek test veya karantina gibi seyahat kısıtlamalarından kaçınacak. Halk sağlığının korunması gibi durumlarda ise ülkeler ek tedbirler alabilecek. Aşı sertifikası tüm AB ülkeleriyle İzlanda, Lihtenştayn, Norveç ve İsviçre'de geçerli olacak.

KARAR AP GENEL KURULU'NDA DA OYLANACAK

Sertifika, AB vatandaşlarına, hangi ülkenin vatandaşı olduğuna bakılmaksızın ailelerine, ayrıca AB'de ikamet eden ancak AB vatandaşı olmayan kişiler ile diğer AB ülkelerine seyahat hakkı bulunan ziyaretçilere verilebilecek. Söz konusu aşı sertifikası düzenlemesinin 7-10 Haziran'da yapılacak AP Genel Kurul oturumunda onaylanması bekleniyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TEPKİ GÖSTERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Küresel Sağlık Zirvesi'ne gönderdiği video mesajda aşı sertifikası düzenlemesine tepki göstererek, "DSÖ'ye üye herhangi bir ülkenin bu örgütün onayladığı bir aşıyı kabul etmemesinin izahı yoktur. Aşılanmış ve aşılanmamış olanlar arasında yeni tür ayrımcılığa yol açılmamalı" demişti.

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


26 Mayıs 2021 Çarşamba, 22:27
A