Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Antarktika'ya giderken kaybolan uçakla ilgili yeni gelişme

Şili'de salı günü Antarktika'ya doğru giden ve 38 kişinin içinde bulunduğu kaybolan uçaktan ilk izler bulundu. Yapılan açıklamada arama çalışmaları yapılan askeri uçağa dair parçalar ve insan kalıntıları bulunduğu ifade edildi.

Antarktika'ya giderken kaybolan uçakla ilgili yeni gelişme

Şili'de 38 kişiyi taşıyan ve salı günü kaybolan askeri uçağın arandığı bölgede insan kalıntılarının bulunduğu açıklandı. Magallanes Bölgesi Belediye Başkanı Jose Fernandez, 10 aralıkta 38 kişiyi taşıyan askeri uçağın kaybolduğu bölgede insan kalıntılarının bulunduğunu belirtti.

Fernandez, basına yaptığı açıklamada "Çok üzücü bir haber aldık bugün hava kuvvetlerinden, kaybolan uçağın parçalarının ve insan kalıntılarının bulunduğunu bildirdiler. Çok üzücü ve zor bir durum. Şunu anlamak lazım ki uçakta kaybolan kişilerin yakınlarının bir umut ışığı vardı ve bugün her şey değişti" dedi. 

Ailelere haber verildi

Uçakta bulunan askerlerden Cristian Venegas Godoy'un yakını Ximena Hartsock da twitter hesabından, kurbanların ailelerinin bilgilendirildiğini doğruladı.Hartsock, paylaşımında, "Ailelerimiz, denizde insan kalıntılarının bulunduğuna dair bilgilendirildi. Artık yaşadıklarına dair umudumuz kalmadı" şeklinde konuştu.

Bulunan kalıntıların, kimlik tespiti için uzmanlar tarafından analiz edilmesi bekleniyor. Ülkenin güneyindeki Magallenas bölgesi başkenti Punta Arenas'tan, Presidente Eduardo Frei Montalva Üssü'ne gitmek üzere Antarktika'ya doğru havalanan Şili Hava Kuvvetlerine ait C-130 Hercules tipi uçakla irtibat, uçağın kalkışından bir saat 7 dakika sonra kesilmişti. Uçakta hava kuvvetleri komutanlığı mensubu 17 mürettebat ile 3'ü sivil 21 yolcu olmak üzere 38 kişinin bulunduğunu açıklamıştı.

En fırtınalı bölge

Uçakla irtibatın koptuğu Drake Geçidi olarak adlandırılan bölgenin, Antartika ile Güney Amerika'yı ayıran en fırtınalı bölgelerden biri olduğu biliniyor.

Olayın geçmişi

10 Aralık salı günü Şili'den Antarktika'ya doğru yola çıkan askeri uçaktan 7 saat sonra haber alınamamaya başladı. 

Kaybolan uçağın ardından ekipler arama kurtarma çalışmalarına başladı. 

İçerisinde 38 kişinin bulunduğu askeri uçağın arama kurtarma çalışmalarının 2. gününde ilk izlere rastlandı.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!