Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Altın Arı Ödülü Başbakan'ın

BAL Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Arasan, '2013 Altın Arı Ödülü'nü sektöre yaptığı katkılar nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a vereceklerini açıkladı.

 Altın Arı Ödülü Başbakan'ın

 


Bal Tanıtım Derneği Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte açıklama yapan Başkan Ömer Arasan, Çukurova Bölgesi ve Adana için arıcılığın çok önemli bir sektör olduğunu anlattı. Türkiye'de ilk balın Adana'da hasat edildiğini ancak buna rağmen çok iyi tanıtılmadığını belirten Arasan, "Bal insan sağlığı açısından çok önemli bir besin. Ülkemizin ilk balı yani narenciye balı, nisan ayında portakal çiçeklerinin açtığı zamanda Adana'da hasat ediliyor ama yeterince tanıtılamıyordu. Biz de balı daha iyi tanıtmak ve tüketimini artırmak için çalışıyoruz" diye konuştu.

ANKETLE BELİRLENDİ

Tanıtım çalışmaları kapsamında balı en iyi tanıtan ya da sektöre en çok katkı yapan kişi ve kuruluşlara 'Altın Arı Ödülü' verdiklerini anımsatan Bal Tanıtım Derneği Başkanı Ömer Arasan, şunları kaydetti:

"Altın Arı Ödülü, ünlü heykeltıraş Mükremin Şahiner tarafından özel olarak tasarlandı. İlk ödül çekmiş olduğu 'Bal' filmi ile birçok ödül alan ve balın tanıtımına önemli katkı koyan yönetmen Semih Kaplanoğlu'na 2011'de verilmiştir. '2012 Altın Arı Ödülü' ise Bal Ormanları Projesi'ne verdiği desteklerden ötürü Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'na verilmiştir. Bu ödül, sektörde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin iştirak ettiği bir anket sonucunda belirlenmektedir. 81 ildeki Arıcılar Birliği'ne anket forumu gönderiliyor. Ankette, 'Ödülü kime verelim?' diye soruluyor. Anket sonuçlarına göre, 2013 Altın Arı Ödülü de balın tanıtımına ve sektöre sağladığı katkılar dolayısı ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a verilecektir. Ödül ile ilgili olarak İstanbul'da Feshane'de arıcılıkla ilgili yapılan bir toplantıda Başbakan Erdoğan'a bilgi verildi. Sayın Başbakanımız ödül almak için ne yaptığını sordu. Biz de katkılarını anlattık. Başbakanımız gurur ve onur duyacağını, ödül heykelciğini çok beğendiğini söyledi. Ödülü eğer gelirse 14-21 Nisan arasında bir gün yapacağımız 'Narenciye Balı Hasat Töreni'nde Sayın Başbakanımıza vermek istiyoruz."

Bu yıl sektördeki en yaşlı arıcıya ve sektöre katkı yapan 10 kuruluşa da 'Onur Ödülü' vereceklerini kaydeden Arasan, tüm Arıcılar Birlikleri ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüklerine yazı yazdıklarını, en yaşlı arıcının bildirilmesini istediklerini söyledi.
 

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!