Geri Alman dergisi haddini aştı

Alman dergisi haddini aştı

Almanya'nın siyasi analiz dergilerinden Zenith, Türkiye'nin doğu ve güneydoğusunu bölüp Kürdistan yaptı.

17 Temmuz 2013 Çarşamba, 10:07 - Dünya
A
Alman dergisi haddini aştı

Önde gelen Almanca siyasi analiz dergilerinden Zenith, yeni sayısında Kürdistan kapağıyla çıktı. Dergideki Kürdistan haritasında Erzurum'dan Antep'e kadar olan bölge ayrılmış. 

İki ayda bir çıkan derginin Temmuz/Ağustos sayısı "Bu ülke hala önlenebilinir mi?" başlığıyla yayınlandı.

ZENİTH DERGİSİ, Deutscher Levante Verlag yayınevi tarafından 1999'dan beri yayınlanıyor. Almanca konuşulan ülkelerde en popüler yayın olarak görülen dergi, en çok alıntı yapılan yayınlar arasında. Derginin yayıncıları Moritz Behrendt, Yasemin Ergin, Daniel Gerlach, Christian Meier, Veit Raßhofer ve Jörg Schäffer'dir.

KÜRTLER ARAP BAHARININ KAZANANI

Özellikle İslam dünyası ve Ortadoğu ülkelerindeki siyasi, kültürel, ekonomik ve toplumsal konuları inceleyen Zenith dergisi son sayısında Kürdistan dosyasıyla çıktı.

Almanca konuşulan ülkelerde bugün okuyucularıyla buluşan dergi "Kürtler Arap baharının kazananları mı?" sorusunu yöneltiyor.

KENDİ DEVLETLERİNE SAHİP OLACAKLAR

Dergi, Kürtlerle ile ilgili araştırma ve analiz yazılarına 30 sayfa ayırdı. Aralarında Ortadoğu uzmanlarından Udo Steinbach'ın da bulunduğu çok sayıda akademisyen tarafından kaleme alınan yazılarda Kürtlerin statüsünün önlemez şekilde geliştiğine dikkat çekildi.

Kürtlerin Ortadoğu'da devleti olmayan en büyük halk grubu olduğu ve artık kendi devletlerine sahip olma şahsının bulunduğu belirtildi.

KÜRDİSTAN DEVLETİ KABUS AMA...

Türkiye'de "barış süreci", Irak'ta Bağdat hükümetiyle sorunlar, Şii-Sunniler arasındaki iktidar kavgası ve Suriye'deki iç savaşın Kürtlerin elini güçlendirdiği ifade edilen analiz yazılarında "Kürtlerin yaşadığı ülkelerde Kürdistan devleti bir kabus. Fakat Arap Baharı ile birlikte bu kabus gerçek olabilir" görüşü dile getirildi.

 İNTERNETHABER 

Diğer Dünyadan Haberler için tıklayın


17 Temmuz 2013 Çarşamba, 10:07
A