Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Akil İnsanlar Bilge Köyü'nde

Yımaz Ensaroğlu başkanlığındaki Güneydoğu Anadolu Akil Adamlar heyeti, 2009 yılında Mardin'de 44 kişinin öldürüldüğü Mazıdağı ilçesine bağlı Bilge köyünü ziyaret etti.

Akil İnsanlar Bilge Köyü'nde

Aralarında Güneydoğu Anadolu Akil Adamlar heyeti başkanı Yılmaz Ensarioğlu, gazeteci yazar Etyen Mahçupyan, sanatçı Yılmaz Erdoğan, M. Emin Ekmen ve diğer akil adamlarından oluşan grup Bilge Köyü Muhtarı Abdurrahim Çelebi ile görüştü. Yılmaz Erdoğan, Bilge köyünde katliamda anne ve babalarını kaybeden yetim çocuklarla tek tek ilgilendi. Çocuklarla Kürtçe konuşan Erdoğan, daha sonra köylülerle sohbet etti.


Köy meydanında Bilge köyü sakinleri ile bir araya gelen Akil İnsanlar Heyeti Başkanı Yılmaz Ensarioğlu, burada kime dokunulsa birbirine benzer acılarla karşı karşıya geldiklerini ifade etti. Akil insanlar Güneydoğu ekibi olarak Bilge köyüne geldiklerini belirten Ensarioğlu, "Çünkü biz acınızı acımız olarak görüyoruz. Ve doğrusu bu sürecin bu sorunun nasıl çözüleceğine dair özellikle Bilge köyü sakinleri bize ne tavsiye ediyor. Neler düşünüyor diye sizlere geldik. Bizim elimizde sihirli formül yok. Bu yüzden bu işin çözüm formülünü birlikte düşüneceğiz. Geliş gayemiz budur. İnsanların yarına nasıl baktığını, birbirleri ile barış içinde huzur içinde nasıl yaşayacağını dair atılması adım nedir bu konuda sizlerin görüşlerinizi almaya geldik" dedi.

Bu barışın sağlanması için dua ettiklerini belirten Bilge Köyü Muhtarı Abdurrahim Çelebi ise, "Bilge köyü olarak bu barışın sağlanması için sonsuza kadar destek veriyoruz. Allah izni ile bu iş olacak. Biz acı gördük. Kimsenin artık acı çekmesini istemiyoruz. Bu güzellik barken kardeşlik varken kan dökmenin bir anlamı yok. Biz bu süreci destekliyoruz" diye konuştu.

Barışın rüzgarları estiği bir dönemde herkesin barış için bir umut bağladığını kaydeden Yılmaz Erdoğan da, "Bilge köyü bu olayla artık anılmaktan kurtulur. Çünkü çok korkunç ta olsa bir köyün tarihinin bir olaya sıkıştırılması ve Bilge köyü denince akla o korkunç olay gelmesi köye mutluluk getirmez. Umarım kara bulutlar dağılınca sizin köye de mutluluk gelir" şeklinde konuştu.
Daha sonra köyden ayrılan heyeti Hilton Oteli'nde sivil toplum örgütleri ile bir araya geldi.

Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!