Bursada Bugün Bursa haber bursa haberi bursa haberleri Bursa

Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama

Afyonkarahisar'da askeri kışlada bulunan mühimmat deposunda el bombaları tasnif edilirken patlama meydana geldi. 25 asker şehit olurken, 4 asker de ağır yaralı.

Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama

Türkiye'yi sarsan patlama Afyonkarahisar'da dün saat 21.15 sıralarında meydana geldi. Ataköy'deki 500. İstihkam Ana Depo Komutanlığı Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'ndaki mühimmat deposunda erler, erbaşlar, astsubaylar ve subaylar 4-5 gündür mühimmat tasnifi yapıyordu. Dün gece de el bombaların tasnif ve sayımı yapılıyordu. Ancak bu tasnif sırasında bir el bombasının patlamasının ardından patlamalar meydana geldi. Kent merkezine yakın kışladaki patlama, çevrede deprem korkusu yarattı. Afyonlular kendilerini dışarıya attı. Çok sayıda evin camları kırıldı. Kışlaya yakın evlerin tamamı boşaltıldı. Kentte elektrik kesintisi oldu.  
6 ASKER 3 SİVİL YARALANDI

Patlamada 3'ü sivil 9 kişi çeşitli yerlerinden yaralandı. Yaralanan askerler Hasan Boncuk, Fethi Tuna, Soner Güleçyüz, Fatih Yüksel, Mustafa Durmaz ve Ramazan Yılmaz ile vatandaşlar Emrah Ulufer, Kevser Dalkılıç ve Sevilay Türk, Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'nde tedavi  altına alındı.

Yaralılardan Ulufer, Dalkılıç ve Türk tedavilerinin ardından taburcu edildi. Yaralı askerlerin tedavileri devam ediyor.
KOCATEPE'DE YANGIN


Patlamanın ardından etrafa yayılan kıvılcımlar nedeniyle yaklaşık 1 kilometre mesafede bulunan Büyük Taaruz'un yaşandığı Kocatepe sırtlarında yangın çıktı. Patlamanın ardından olay yerine çok sayıda itfaiye ve sağlık ekibi gönderildi. Patlamanın ardından cephanelikteki müthimmat ve el bombalarının çevreye saçılması nedeniyle itfaiye ve ambulanslar kışlaya giremedi.

BOMBA İMHA EKİPLERİ BÖLGEDE

El bombalarının imhası için ise bomba imha ekipleri bölgeye sevkedildi. Yeni bir patlama ihtimaline karşın bölge güvenlik güçlerince kordon altına alındı. Patlamanın ardından çıkan büyük yangın birkaç kilometrelik alana yayıldı. Yangının çıktığı yerin yakınında başka bir cephaneliğin olması üzerine söndürme çalışmaları bu bölümde yoğunlaştırıldı. İtfaiye, patlama riski nedeniyle sadece yangının yayılmasını engelleyebildi.
VALİ: ŞEHİTLER OLABİLİR

Afyonkarahisar Valisi İrfan Balkanlıoğlu,  "Mühimmat deposunda sayım işlemi yapılırken patlama oluyor. İnşallah milletçe bir acı yaşamayız. Askerlerimizden yaralı ve şehitlerimizin olduğu değerlendirilmekte. Yavaş ve dikkatlice müdahale ediliyor. Bu bir kaza, terör ya da sabotaj değil" dedi. Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban da bölgenin korunaklı olduğunu ve terör eyleminin söz konusu olmayacağını belirtti.

İÇERİDE 20-30 ASKER VARDI

Çoban, "Mühimmat deposunda çalışma yapılıyordu. İçeride 15-20 görevli vardı" diye konuştu. Hastaneye kaldırılan bir asker de "Cephane istifliyorduk. Ben 50 metre uzakta bir yerde namaz kılıyordum. o esnada patlama oldu. Arkadaşlarım nerede bilmiyorum. 30'a yakın arkadaşım vardı. Büyük ihtimal cephanelikte ters giden bir olay oldu, ondan kaynaklandı."

ZIRHLI ARAÇ İSTENDİ

Patlama sonrasında çevreye saçılan parçalar nedeniyle bölgede geniş çaplı güvenlik koridoru oluşturuldu.Yangın devam ederken, yeni patlama olasılığına karşı depoya girilemedi. Bölgeye girmek için olay yerine zırhlı araç istendi.

İÇERİDEN HABER ALINAMADI

Özel Harekat ve Çevik Kuvvet'e ait panzerler birliğe girdi. Birliğin önünde çok sayıda AKUT ve Sivil Savunma ekibi bekletildi. Mühimmat deposunun enkazı altında kaç asker bulunduğu ve durumlarının ne olduğunun bilinmediği açıklandı.
Hava aydınlanınca depoya yaklaşılması planlanıyor.

HASTANEYE AKIN ETTİLER

Patlamanın ardından aralarında kırılan camlardan yaralanan sivillerin de olduğu 7 kişi hastanelerde tedaviye alındı. Patlama sonrası çok sayıda vatandaş kan vermek için hastanelere koştu. Kan vermek için hastaneye koşan Afyonkarahisarlılar uzun kuyruklar oluşturdu. Belediye ekipleri, anonslar yaparak paniğe kapılan vatandaşları sakinleştirmeye çalıştı. Afyonkarahisar Devlet Hastanesi'ndeki yaralı askerlerden 2'sinin Emrah Uluer ve Hasan Boncuk olduğu ve sağlık durumlarının da iyi olduğu belirtildi.

Türk Kızılayı'nın kan bağış otobüsü, yaralananlar için kent merkezinde kan bağışı aldı. Türk Kızılayı, takviye amacıyla Bursa Kan Merkezi'nden 100 ünite kanı da Afyonkarahisar'a ulaştırdı.

Başbakan Erdoğan ORG.ÖZEL'İ ARADI

Başbakan Tayyip Erdoğan, gece saatlerinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Afyon Valisi İrfan Balkanlıoğlu ile görüşerek patlama hakkında ilk bilgileri aldı.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, "Cephane yayıldığı için yangına müdahale edilemiyor. Sabahın ilk saatlerinde helikopterler bölgede olarak müdahaleye başlayacaklar" açıklamasında bulundu. Kara Kuvvetleri Komutan Hayri Kıvrıkoğlu da gece Afyon'a giderek incelemelerde bulundu.


ASKER AİLELERİ KIŞLAYA KOŞTU

Patlamanın duyulmasının ardından kışladaki görevli askerlerin yakınları kente akın etti. Çok sayıda aile, asker evlatlarından haber alabilmek için nizamiye kapısında içeriden gelecek haberi gözyaşları arasında bekliyor.

KIVRIKOĞLU BÖLGEDE

Gece saat 02.00 sıralarında ilk iki patlamaya göre daha küçük çaplı bir patlama daha meydana geldi. Saat 21.15'teki patlamanın ardından başlayan yangın 4 saat sonra kontrol altına alınarak tamamen söndürülünce, soğutma çalışmasına başlandı. Diğer yandan Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hayri Kıvrıkoğlu da Afyonkarahisar'a giderek patlamanın olduğu Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'nda incelemelerde bulunuyor. Orgeneral Kıvrıkoğlu'na bölge komutanları ve ilin yerel yöneticileri eşlik ediyor.

MHP MİLLETVEKİLİ YILMAZ: BEKLEYİP DUA EDECEĞİZ

MHP Afyonkarahisar Milletvekili Kemalettin Yılmaz, Şehit Uzman Çavuş Mete Saraç Kışlası'na giderek olay hakkında bilgi aldı. Yılmaz, daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Her şeye hazırlıklı olmalıyız. Patlamanın meydana geldiği depoya henüz girilemedi. Olay yerinde can kaybı olup olmadığı hakkında kesin bir bilgi yok. Resmi açıklama için sabah saatlerini beklemek zorundayız. Ancak depoya girildiği zaman kesin bir şey söylenebilir. Hep beraber bekleyip dua edeceğiz" dedi.

Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama Afyonkarahisar'da askeri bölgede patlama
Kalan karakter : 450

Gönderilen yorumların küfür, hakaret ve suç unsuru içermemesi gerektiğini okurlarımıza önemle hatırlatırız!